İnternet serpilince ezber bozuldu

ABD'de gelecek yılki başkanlık seçimiyle iktidara yeniden dönmeye soyunan Demokratik Parti, gençliğin gönlünü çelmek adına bir ilke imza attı.

CHARLESTON - ABD'de gelecek yılki başkanlık seçimiyle iktidara yeniden dönmeye soyunan Demokratik Parti, gençliğin gönlünü çelmek adına bir ilke imza attı. CNN televizyonunun internette gençlerin büyük ilgi gösterdiği videopaylaşım sitesi YouTube'la ortak düzenlediği münazarada, Demokratların başkan aday adayları gençlerin videokliple yönelttiği soruları yanıtladı. Gönderilen 3 bin video arasından CNN'in seçim yapması sürece gölge düşürse de, gösterilen 39 video Amerika'da kemikleşmiş siyasi söylemi titretti. Gençlerin ter döktüren soruları, anketlerde birinci giden Senatör Hillary Clinton ile siyahi rakibi Barack Obama'ya Amerikan dış politikası konusunda sıkı kapışmaya tutuşma fırsatı da verdi.
'N'aber' selamıyla başladı
Takım elbiseli sekiz siyasiye atlet, şort giymiş halde seslenen gençlerden Zach, "N'aber" selamı çakarken, Chris "Bakalım, siz siyasiler, lafı ağzınızda gevelemekten başka, gerçekten soru yanıtlayabiliyor musunuz" diyerek tartışmayı açtı. "Başkanlığınızın ilk yılında önşart koymaksızın Washington'da ya da başka bir yerde ayrı ayrı İran, Suriye, Venezüella, Küba ya da Kuzey Kore liderleriyle görüşmeye istekli olur muydunuz" sorusu Obama'ya farklı çıkış fırsatı verdi: "Bu ülkelerle görüşmeye hazırım. Ülkeleri cezalandırmak için onlarla konuşmama diye bir kanı var. Bush yönetimine rehberlik eden diplomatik ilke de bu ve çok saçma. Onlarla konuşmamamız utanç verici. Oysa Demokrat John F. Kennedy de Cumhuriyetçi Ronald Reagan da Soğuk Savaş'ın doruğunda Sovyetler'le konuşmuştu."
Irak onayına eleştiri
En deneyimli aday konumundaki eski First Lady hemen çıkıştı: "İlerleme için en iyi yolun hangisi olduğu belirlenmeden Castro ve Chavez ya da İran, Suriye, K. Kore liderleriyle görüşen bir başkanımız olamaz. Gerçek niyeti bilmeden bu kadar üst düzey görüşme vaat edemezsiniz. Ben propaganda amaçlı kullanılmayı, hatta daha kötü bir duruma yol açmayı istemem." Obama ise, Hillary'yi Bush'un Irak savaşı kararına Kongre'de evet oyu vermesinden vurmayı ihmal etmedi: "Irak'tan nasıl çıkacağımızı sormanın doğru vakti Irak'a girmeden önceydi."
Siyahların fazla beyaz tavırlı bulduğu Obama, "Yeterince siyah mısınız" sorusu üzerine, kendilerine el sallayan siyahların yanından basıp giden New York'lu taksicilere atıfla "Manhattan'da çevirmeye çalıştığım taksiler bana bunu kanıtlıyor" esprisini yaptı. Hillary, "Yeterince kadın mısınız" sorusuna "Kadın olmaktan başka bir şey olamam" yanıtını verirken, Müslüman liderlerin kadın başkanla çalışıp çalışmayacağı sorulunca kocasının başkanlığı döneminde hepsiyle görüştüğünü ve bir sorun çıkmayacağına emin olduğunu anlattı.
'Boş vaatler ne zaman bırakılır?'
ABD'nin 'soykırım' yapıldığına hükmettiği Darfur'daki bir mülteci kampından yollanan videoda, siyasilerin boş vaatleri ne zaman bırakacağı sorulunca 'Askeri müdahale yapılsın mı yapılmasın mı' tartışması çıktı. Animasyon bir kardan adam "Küçük tatlı kardan oğlum yaşayabilsin diye iklim değişikliğiyle ilgili ne yapmayı düşünüyorsunuz" diye sordu. Bir başka genç vergilendirme dengesizliğini gitar çalıp şarkı söyleyerek sorguladı. "Bebeklerimin güvenliği ne olacak" diyerek siyasilere silah yasalarıyla ilgili görüş soran genç, videonun sonunda silahını bebek gibi kollarında sallayarak herkesi şaşırttı. Göğüs kanseri bir kadın peruğunu çıkarıp "Hanginiz sağlık sigortamı ödeyecek", eşcinsel bir çift "Hanginizin başkanlığında evlenebileceğiz" diye sordu.
'Kazanan kesinlikle format'
Program sekiz adayın da kendi videolarıyla biterken, 400 dolarlık saç kesimiyle dillere düşen Senatör John Edwards, 'Hair' (Saç) müzikalinin fon müziği üzerine kendi kuaförü, Irak savaşı ve Katrina kasırgasının görüntülerini koyup sonunda "Hangisi gerçekten önemli? Siz seçeceksiniz" diye yazdı. Münazara sonrası 'Galip Hillary' spekülasyonu yapılırken, eski başkanlık danışmanı David Gergen "Kazanan kesinlikle format" görüşündeydi. (Dış Haberler)