İnternetten sesleniyorlar

Birmanya'da yabancı gazetecilere vize verilmemesi ve ülke medyasının devlet kontrolünde olmasına karşın, 'safran devrimi' teknoloji sayesinde dünyaya duyuruluyor.

RANGUN - Birmanya'da yabancı gazetecilere vize verilmemesi ve ülke medyasının devlet kontrolünde olmasına karşın, 'safran devrimi' teknoloji sayesinde dünyaya duyuruluyor. 1988'de 3 bin kişinin öldüğü isyandan farklı olarak demokrasi yanlıları bu kez, cep telefonları ve internet aracılığıyla dünyayı ülkedeki son durumdan haberdar ediyor. Cuntanın cep telefonlarını toplayıp hatları kesmesi ve internet kafeleri kapatıp bağlantı hızını yavaşlatmasıyla da yılmayan halk, dünya medyası ile bloglar ve haber gruplarına protestolara ilişkin haber, video ve fotoğraf yollamayı başarıyor.
Mesajlarda ise halkın öfkesi dikkat çekiyor. Mizzima'ya yazan bir kadın, cunta lideri General Than Şve'yi 'halk düşmanı' diye niteleyip "Bu p.ç askerler yüzünden öfkeyle ağlıyorum" diyor. Bir diğer blogcu, "Şve zalim bir katil ve öldürülmeli" çağrısı yapıyor. Halk, BBC'ye de son durumu aktarıyor: "İnsanlar, acil servislerde ölüyor. Askerler ateş açmıyor, ama tüfekleriyle keşişleri dövüyor. Keşişler de yanıt vermedikleri için acı içinde ölüyor." Kaliforniya'daki Mandalay gazetesine "1988'deki gibi şimdi de çaresiziz. Orduyla mücadelede ne yapabiliriz" çağrısı gönderilmiş. (Independent, Times)