Irak başkenti kan revan içinde

Irak başkenti kan revan içinde
Irak başkenti kan revan içinde

Dicle Nehri?ne karabulut çöktü: Art arda patlayan iki bomba yüklü araç, adalet bakanlığı ile Bağdat valiliğini enkaza çevirdi. Ceset parçaları her yere yayılırken, cesetler o kadar sıcaktı ki ancak battaniyelere sarılarak kaldırılabildi. Dicle Nehri dahil bütün Bağdat duman altında kaldı. FOTOĞRAFLAR: ap, AFP

Bağdat, ocaktaki seçimler öncesi siyasi ortam gerilmişken, bombalarla sarsıldı. İki ay içinde büyük can kaybı yaratan ikinci saldırıda 136 ölü, 600 yaralı var

BAĞDAT - Irak’ın ocak ortasında genel seçime hazırlandığı ama hâlâ meclisten seçim yasası çıkaramadığı ortamda, başkent iki ay içinde ikinci kez devasa bombalı saldırılarla sarsıldı. Bağdat’ın merkezinde Adalet Bakanlığı ile Vilayet binası dün iki bombalı araçla vuruldu, en az 136 kişi öldü, 600 kişi yaralandı. Yılın en kanlı saldırısı oldu.
Bu manzara, 19 Ağustos’ta Dışişleri ve Maliye bakanlıklarına iki bomba yüklü araçla düzenlenen ve 100 kişinin canını alan saldırıyı hatırlattı. Irak hükümeti ağustos saldırısından Suriye’yi sorumlu tutunca, iki komşunun ilişkileri gerilmişti. Dünkü saldırı Bağdat’ta ABD elçiliği, Irak başbakanlığı gibi yönetim merkezlerinin bulunduğu, Yeşil Kuşak yakınında meydana geldi. Sabah 10.30’da insanların işe gittiği kalabalık saatte yarım dakika arayla iki büyük patlama oldu. Polise göre iki binanın otoparklarında bulunan iki araç infilak etti. Sokaklar ceset parçaları ve kopmuş uzuvlarla kaplandı. Ambulans ekipleri cesetleri çok sıcak olduğu için battaniyelere sarıp kaldırdı.
Valilikte çalışan 24 yaşındaki Yasmin Afdal “Duvarlar çöktü, dışarı kaçıştık” derken, olay yerindeki bir adam “Bunu bize neden yapıyorlar” diye bağırdı. Ölenlerden 25’inin Vilayet Konseyi çalışanı olduğu belirtildi. Adalet Bakanlığı’nın yanındaki Yerel Yönetimler Bakanlığı’nda çalışan mühendis Haydar Asım “Meslektaşlarım aşağı düşüyordu. Ofis tümüyle karardı. Uyandığımda kendimi hastanede buldum” dedi.  Binalar enkaza dönerken, onlarca araç kavruldu, su boruları unufak oldu. Patlamaların şiddeti kilometrelerce öteden hissedildi. Dicle Nehri dumanla kaplandı. Yaralıları taşımak için sivil araçlar yardıma koştu. 

Dört günlük yas
Irak Başbakanı Nuri Maliki Salhiye semtindeki valilik enkazını ziyaret ederken, hükümet sözcüsü Ali Debbağ “Saldırılar Kaide ile müttefiklerinin parmak izini taşıyor. Seçimleri hedef alıyor” dedi. Irak kara kuvvetleri komutanı Ali Gaydan Macit, seçimin yaklaşması ve yeni hükümet kurulacak olması sebebiyle şiddetin artacağı uyarısını yaptı. Dün üç günlük yas ilan eden hükümet, ağustostaki saldırıları eski Baasçılar ile yabancı savaşçıların yaptığını söyleyip bunların Suriye’de saklandığı ithamı yöneltmişti. Şam aleyhine kanıtları olduğunu söyleyen Bağdat, BM soruşturması talep etmişti. Türkiye’nin iki ülke arasında arabuluculuk çabaları ise somut sonuç vermemişti. (afp, bbc)