Irak başkenti 'normale' değil yangın yerine döndü

Irak başkenti 'normale' değil yangın yerine döndü
Irak başkenti 'normale' değil yangın yerine döndü

Bariyerlerin yeni kaldırıldığı Dışişleri binasının cephesi büyük hasar aldı, otoparkındaki araçlar hurdaya döndü. Binanın önünde 10 metre çapında 3 metre derinliğinde krater oluştu. FOTOĞRAFLAR: AFP, REUTERS

'Irak'ta normalleşme başladı' derken, dün başkent Bağdat yedi semtte bakanlıkları da hedef alan bombalar ve roketli saldırılarla şoke oldu. En az 95 ölü, 600'e yakın yaralı var

BAĞDAT - Irak’ta ABD ordusunun 30 Haziran’da kent ve kasabalarda güvenliği Irak güçlerine devredip çekilme sürecine girdiği ve kuzeyde Arap-Kürt savaşı çıkacağı korkuların depreştiği sırada bir süredir dindiği düşünülen şiddet dalgası geri döndü. Başbakan Nuri Maliki’nin normalleşme adına 40 gün içinde işgal boyunca kurulan duvar ve barikatları kaldırmaya azmettiği başkent Bağdat dün can evinden vuruldu. Kentin en korunan bölgesindeki bakanlıklık binaları ve ticaret merkezlerini hedef alan yedi semtteki saldırılar en az 95 can alırken, 600’e yakın yaralı var.
Bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda en ağır darbeyi 2003’ten beri kaleye çevirilen Yeşil Hat’ın yanındaki Dışişleri binası aldı. 10 katlı binanın sıvalarını döküp camlarını indiren ve otoparkındaki araçları hurdaya çeviren saldırıda AFP’ye göre 48 kişi öldü. AP ölü sayısını 59 yaralı sayısını 250 verdi. Yerde 10 metre çapında 3 metre derinliğinde çukur açan patlamayla yakındaki meclisin camları bile kırıldı. Depolar yıkılınca civar evleri su bastı. İntihar saldırılarına karşı bariyerleri iki ay önce kaldırılmış dışişlerinin birkaç yüz metre ötesinde yaşayan 46 yaşındaki Hamid, “Ailemle evdeydim, çatı üzerimize yıkıldı. Hükümet güvenlik sözü verdi, nerede güvenlik” diye isyan etti. İkinci saldırının hedefi ise kentin kuzeyinde Veziriye semtindeki maliye bakanlığıydı. 1.5 ton olduğu belirtilen patlayıcılar yakındaki köprüyü kısmen yıktı. AFP, bina girişindeki kontrol noktasında infilak eden aracın 13 kişinin ölmesine, 200 kişinin yaralanmasına yol açtığını duyurdu. AP ölü sayısını 28 olarak verdi. 

Türk elçiliği de hasar gördü
Bombalar dışında roketler de fırlatılırken, Maliye bakanlığına saldırıda birkaç yüz metre uzaktaki Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği de maddi hasar gördü. Bağdat Büyükelçisi Derya Kanbay, şiddetli patlama yüzünden camların kırıldığını söylerken, ölen ya da yaralanan olmadığını belirtti. İtalyan elçiliğinin yanına da bir roketin düştüğü belirtildi.
Yine eşzamanlı olarak ticaret merkezleri Salihiye, Hafız el Kadi, Bab el Muazzam, El Beyya ve Kerrade semtlerinde bombalar patladı. En az bir havan topu BM’nin eski Irak temsilcisi Sergio Vieira de Mello dahil altı yıl önceki bombalamalarda ölen 22 kişiyi anmak için düzenlenen tören sırasında Yeşil Hat’taki BM binası yakınına düştü. Sağlık Bakanlığı toplam ölü sayısını 95, yaralı sayısını 600’e yakın olarak verdi.

Maliki: Suçlu Sünni direnişçi
Dünkü olaylar, 1 Şubat 2008’de evcil hayvan pazarında 98 kişinin öldüğü saldırıdan beri en kanlılar olarak kayda geçti. Sünni direnişçileri sorumlu tutan Maliki, saldırının Irak güvenlik güçlerine itimadı sarsmak için yapıldığını belirtip terörist tehditlere karşı güvenlik yapılanmasını değiştireceklerini söyledi. Irak lideri, “Bugünkü suç operasyonları siyasi süreci raydan çıkarıp ocaktaki meclis seçimini engellemeye yönelen çaresiz girişimlerdir” dedi. Bağdat’taki birliklerin başındaki Tümgeneral Kasım Atta, eski Baasçıları sorumlu tutarken, iki Kaide militanının yakalandığını söyledi. Atta, Bağdat’ın merkezindeki hastanenin yakınlarında 1 ton patlayıcı yüklü kamyon ele geçirildiğini ekledi.
BM Güvenlik Konseyi saldırıları kınarken, Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, “kargaşa yaratma amaçlı anlamsız bir iş’ açıklaması yaptı. Pentagon ise bu tür trarjik saldırıların çekilme planlarını değiştirmeyeceğini vurguladı.

Gül, Talabani’yi aradı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’yi telefonla arayıp üzüntülerini ileterek yardıma hazır oldukları mesajını verdi. Türk Dışişleri’nin kınama mesajında ‘Irak’ta barış ve istikrar ortamının hedef alındığı açıktır’ denilirken, Türkiye’nin her türlü tıbbi yardımı yapmaya hazır olduğu vurgulandı. (Dış Haberler)