'Irak bölgesel savaş kâbusu yaratacak'

Yeni planı uyarınca Irak'a takviye asker gönderen ABD Başkanı George W. Bush'a Irak'ın tamamını saracak topyekûn iç savaş çıkacağı uyarısı yapılırken...

WASHINGTON/BAĞDAT - Yeni planı uyarınca Irak'a takviye asker gönderen ABD Başkanı George W. Bush'a Irak'ın tamamını saracak topyekûn iç savaş çıkacağı uyarısı yapılırken, eski BM Temsilcisi John Bolton Irak'ın üçe bölünmesinin ABD için mahzuru olmadığını söyledi. ABD'nin en etkili üç düşünce kuruluşundan biri olan merkez sol eğilimli Brookings Institute, Bush'un yeni planında başarısız olacağı, ama Irak'ı da terk edemeyeceği görüşünden hareketle şu öngörüde bulundu:
"ABD derhal Irak'ta topyekûn içsavaş karşısında ne yapacağının planını hazırlamalı. Böyle bir iç savaş yüzbinlerce can alıp, milyonlarca mülteci yaratıp bölgesel bir felakete dönüşür. Petrol sevkıyatı sekteye uğrar ve Washington ile İran arasında doğrudan çatışma çıkar."
Türkiye de anıldı
Topyekûn iç savaşta Amerikan çıkarlarının korunması gerektiğini belirten rapor, ABD'nin güçlerini Irak kentlerinden çekmesini, çabalarını iç savaşı önlemeye değil etkilerini sınırlandırmaya odaklamasını tavsiye etti. Lübnan, eski Yugoslavya, Kongo ve Afganistan iç savaşlarından hareketle Irak için öngörüde bulunan rapor, iç savaşın tüm Basra'ya yayılması potansiyeli bulunduğu, komşu ülkelerde radikalleşme, bölünme, terörizmde tırmanış olabileceği, İran, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın Irak'a müdahale edebileceği uyarısı yapıyor. İç savaşın ancak ABD'nin 450 bin asker yollanmasıyla bitirilebileceği tahmini yapılıyor ki, bu, Irak'taki ABD askeri sayısının üç katı.
'Tahran ve Şam'la görüşün'
İç savaş hız kazandıkça ABD-İran çatışmasının yoğunlaşacağı, Washington'ın Tahran üzerindeki güç tehdidini kaybedeceğini öngören rapor, eski ABD Dışişleri Bakanı James Baker başkanlığındaki Irak Çalışma Grubu'nun raporunu çağrıştırırcasına, iç savaşın dizginlenmesi için İran ve Suriye'nin dahil olacağı bölgesel grup oluşturulmasını önerdi.
Bush'un Demokratların onayını alamayınca bir yıl sonra BM Temsilciliği'nden çekmek zorunda kaldığı Bolton ise, Le Monde'a, Irak'ın bölünmesinin ABD'nin stratejik çıkarları açısından fark teşkil etmediğini söyledi: "ABD için tek Irak ile üç Irak arasında fark yok. Tek veya üç olsun, ülke Şiiler tarafından veya koalisyon tarafından yönetilsin, bunların bizim stratejik çıkarlarımız açısından önemi yok. Bizim çıkarımız, teröristlere sığınak olacak tamamen başarısız veya terörist bir devletin ortaya çıkmamasında." (Dış Haberler)