Irak bütçesinde KDP-KYB yolsuzluğu

Kuzey Irak'ta KDP-KYB hâkimiyetinin yolsuzluk ağı yarattığına dikkat çeken Washington Post, Bağdat'ın bölgeye yılda gönderdiği yaklaşık 6.2 milyar doların 840 milyonunu iki partinin ceplerine indirdiğini iddia etti

AKRA - Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği’nin (KYB) Kuzey Irak ekonomisine her açıdan hükmetmesi yolsuzlukla sonuçlanıyor. Washington Post, iki partinin bölgede yapılan her işten ‘pay’ aldığına, bununla yetinmeyip Bağdat’taki merkezi hükümetin gönderdiği fonları ceplerine indirdiğini yazdı.
Talabani’nin aralarının bozulduğu eski yardımcısı Noşirvan Mustafa, Bağdat’taki merkezi hükümetten bölgesel hükümete transfer edilen fonlardan KYB ile KDP’nin ayda 35’er milyon dolar aldığını söyledi ki, bu, yılda 840 milyon dolara tekabül ediyor. Son dönemde Talabani’nin KYB’yi hanedanlığa çevirme çabası karşısında muhalife dönüşen Mustafa, “Kimse bu parayı nasıl harcadıklarını bilmiyor” dedi. Irak Planlama Bakanı Ali Baban, ulusal bütçeden Kürt bölgesine aktarılan yüzde 17’lik dilimin (yaklaşık 6.2 milyar dolar) nereye gittiğini bugüne dek takip etmediklerini belirtip “Söylenen doğruysa, kamu fonlarını harcama düzenlemelerinin ihlali olur” dedi. 

İhale yolsuzluğuna ilk isyan
Mustafa, “Hükümet ya da bakanlıktan ihale alacaksan, iki partiye pay vermelisin” hatırlatmasını da yaptı. Muhalifler iki partinin üst düzey yetkililerinin büyük şirketlerdeki hisselerini saklamak için on milyonlarca doları orta düzey parti üyeleri ya da güvendikleri girişimciler üzerinden kanalize ettiklerini söylüyor. Ya da KYB ticaret, inşaat ve gıda sektöründe söz sahibi Nokan şirketinin sahibi olabiliyor, zira siyasi partilerin kendilerini finanse edebilmek için yatırım-işletme hakkı var. KDP’nin etki bölgesinde 100 milyon dolarlık hükümet lojmanlarından 1000 vilalık ‘Dream City’ semti, otel, hastane, alışveriş merkezi ve parklara dektüm büyük inşaatların ihalesini alan Sabah Melhem için Kürt muhalifler KBY Başbakanı Neçirvan Barzani’nin ‘iş ortağı’ ifadesini kullanıyor. Ama Melhem’in Erbil’de bir alışveriş merkezine tıkmaya çalıştığı 20 bin dükkan sahibi direnişte. Dükkanlarının kentin tarihinin bir parçası olduğu ve korunması gerektiğini söyleyen direnişçiler, yolsuzluğa yenik düşmekten korkarken, “İlk kattaki dükkanları Barzani’nin yakınlarına vereceklermiş” diyor. (W.Post)