Irak halkı için her gün yeni bir 11 Eylül

ABD bugün 3 binden çok kişinin öldüğü 11 Eylül saldırılarının 6. yıldönümünü anarken, 2003'teki işgalden beri gün yüzü görmeyen Iraklıların ağzından çıkan tek bir cümle var:

BAĞDAT - ABD bugün 3 binden çok kişinin öldüğü 11 Eylül saldırılarının 6. yıldönümünü anarken, 2003'teki işgalden beri gün yüzü görmeyen Iraklıların ağzından çıkan tek bir cümle var: "Bizim için her gün 11 Eylül."
Irak halkı, 11 Eylül kurbanlarına ağlayan dünyanın, ABD'nin 'özgürleştirmeye' geldiği Irak'ta yol açtığı kıyım ve yıkım için gözyaşı dökmemesinden yakınıyor.
Bağdat'ta 50 yaşındaki Helal Yusuf, kasımda 200 kişinin öldüğü bir saldırıda sol bacağını kaybetmiş. Sekiz çocuğuyla baş başa kalan Yusuf, "Irak'ta bizim her gün yaşamak zorunda kaldığımız şeyler, 11 Eylül'den 100 kat daha kötü. Biz Irak'ta her dakika 11 Eylül'ü yaşıyoruz" diyor. Bir saldırıda kocasını kaybeden, üç çocuğu yaralanan ve sadakayla hayatını sürdürebilen Nidal Hüseyin, 11 yaşındaki oğlu Ammar'ı protez bacağını çıkarıp kanepeye koyarken izlerken şu cümleyi sarf ediyor: "11 Eylül, bu manzaradan çok daha az korkunç." 44 yaşındaki Um Vefa da, bir saldırıda kocasını yitirip dul kalan sayısız kadından biri. Vefa da, 11 Eylül'le eşinin öldüğü saldırı arasında fark olmadığını söyleyip "Istırabımız 11 Eylül'de başladı. 11 Eylül'ün bedelini her gün ödüyoruz" diyor.
Amerikalı siyasiye değil komutana güveniyor
ABD'de ise Başkan George W. Bush'un 30 bin takviye asker stratejisiyle Irak'ta ilerleme kaydedildiği iddiasını Irak'taki güçlerin komutanı General David Petraeus Demokratların kontrolündeki Kongre önünde haklı çıkarmaya çalıştı. Askeri hedeflerin çoğunluğunun karşılandığını ama erken çekilmenin felaket olacağını savunan Petraeus, 168 bini bulan asker sayısını ancak Temmuz 2008'e kadar kademeli olarak 30 bin düşürebileceklerini söyledi. Petraeus, İran'ı Şii milisler üzerinden kendileriyle savaşmakla suçladı.
Irak Başbakanı Nuri Maliki de Irak meclisinde iç savaşı kendilerinin önlediğini, Kaide'yle bağlantılı silahlı gruplardaki 14 bin 128 direnişçinin şiddetten vazgeçip Irak güçlerine katıldığını iddia etti. Ancak BBC anketine göre Iraklıların yüzde 70'i takviye stratejisinin durumu daha da kötüleştirdiğini düşünüyor. Halkın sadece yüzde 29'u, "İşler bir yıl sonra düzelir" derken, yüzde 60'ı koalisyon güçlerine saldırıları meşru buluyor. New York Times anketindeki Irak savaşını kimin çözeceği sorusunda ise Amerikalıların yüzde 68'i ABD'li komutanları Kongre ile Bush yönetimine tercih etti. (Dış Haberler)