Irak halkı yerel seçim için sandığa koştu

Irak halkı yerel seçim için sandığa koştu
Irak halkı yerel seçim için sandığa koştu

Oylarını kullandıkları parmaklarına sürülen özel mürekkepten anlaşılan Iraklılar gazetecilere neşe içinde pozlar verdi. FOTOĞRAF:AFP

BAĞDAT - Amerikan işgalinin başladığı 2003’ten beri sırat köprüsünden geçen Irak dün büyük bir iştiyakla yerel seçimler için sandığa gitti. 15 milyon seçmen 18 vilayetten 14’ünde yerel meclislerin 440 üyesini belirlemek için oy attı. 2005’teki genel seçimleri boykot eden Sünniler Şii egemenliğini kırmak için sandığa asılırken, oyunu Bağdat’taki Yeşil Bölge’de kullanan Şii Başbakan Nuri Maliki katılımın yüksek olduğunu belirtip “Mutluyum. Bu tüm Iraklıların başarısı” dedi. Kürtlerle Arap ve Türkmenler arasında paylaşım kavgasına sahne olan Kerkük ile kuzeydeki Kürt bölgeleri Erbil, Dohuk ve Süleymaniye’de seçimler bir yıl içinde yapılacak. Sonuçlarının 3 Şubat’tan önce gelmesi beklenmiyor. 

1 milyon polis ve asker
1 milyon polis ve askerin seferber edilip araçlara trafiğe çıkma yasağı ile olağanüstü önlemler alınırken, devrik lider Saddam’ın memleketi Tıkrit ve Bağdat’ın 180 km kuzeyindeki Tuzhurmatu’da bombalar patladı. Tıkrit’te zarar gören olmazken Şii, Kürt ve Türkmenlerin karışık yaşadığı Tuzhurmatu’da beşi polis altı kişi yaralandı. 14 bin 431 adayın girmek için asıldığı il meclisleri valiyi seçip bütçeyi denetleme yetkisi olması nedeniyle önemli. 2005’teki seçimde halkın sadece yüzde 2’sinin oy kullandığı Sünni Ramadi’nin merkezi El Anbar bu kez hareketliydi. Bağdat’ta sandıklarda kuyruklar oluştu. Emekli Adnan El Cenabi heyecanını “Gece uyumadım, ilk oy kullanan olmak istedim. Evden çıkınca komşularımı uyandırdım” diye aktarırken ev hanımı Racaa Alaa “Geçen sefer oy kullanmadım, tehlike vardı. Bugün farklı. Ailece oy kullandık, barış istiyoruz” dedi. Marangoz Malik Abbas boykotçular arasındaydı: “Merkeze gidip oy pusulasını yırttım. Hiçbir parti oyumu hak etmiyor.” Sunni Ramadi’de ise Macid Hamid “Elbisemi giydim, tıraş oldum, parfümümü sıktım çünkü çok mutluyum” dedi. BM ve Irak Seçim Komisyonu’nun düzenlediği seçimleri 800 yabancı gözlemci izlerken ABD Başkanı Barack Obama, bunun Irak’taki demokrasi için ‘kilometre taşı’ olacağını belirtti. (afp)