Irak hava kuvvetleri yine 'kanatlanacak'

Irak hava kuvvetleri yine 'kanatlanacak'
Irak hava kuvvetleri yine 'kanatlanacak'

Saddam?ın da memleketi olan Tıkrit?teki askeri üste ABD desteği eşliğinde pilot eğitimi faaliyetlerine başlandı. FOTOĞRAF: reuters

TIKRİT - 1991’deki Körfez Savaşı’ndan 20 yıl sonra ilk kez Irak hava kuvvetleri kuruyor. Savunma Bakanı Abdül Kadir Ubeydi, Tıkrit’teki hava kuvvetleri akademisinin açılışında, tesiste alınacak olan yeni savaş uçakları için pilotları ile seyir subayı ve kara personelini içeren teknik personelin eğitimine başlanacağını duyurdu. Ubeydi, “Irak hava kuvvetleri tarihinde yeni bir sayfa açacağız” dedi. Iraklı bakanın katıldığı törende ABD yapımı dört adet T-6A eğitim uçağından biri Iraklı personele teslim edildi. Irak ile ABDnin 210 milyon dolarlık ortak girişimi uyarınca Irak’a yedisi aralıkta olmak üzere ocakta da dört adet T-6A’nın ocak sonunda teslimi gerekiyor. ABD Irak’a ayrıca uçuş simülatörleri ve eğitim de sağlayacak. Amerikalılar ayrıca 2010 ortalarında Tıkrit’te 36 metrelik bir kontrol kulesi inşa edecek ve Kerkük’teki eğitim merkezini de buraya taşıyacak.

Körfez Savaşı’nda gömülmüştü
Körfez Savaşı’ndan önce Tıkrit’teki akademiden yüzlerce pilota eğitim veriliyordu. 1987’e zirvesine ulaşan Irak Hava Kuvvetleri’nden 40 bin personel, 950 uçak bulunuyordu. Bunların çoğu Sovyet yapımı, bir kısmı da Fransız Mirage’larından oluşuyordu. Tıkri’teki akademiyi eski sömürge gücü Britanya 1931’de kurmuşken, Körfez Savaşı’nda bütün birlik dağıtılmış ve Irak’ın kuzeyi ile güneyinde uçuşa yasak bölgeler ilan edilmişti. (afp)