Irak hükümetinden komşulara mesaj var

Irak'a komşu ülkeler, G8 ülkeleri ve BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin katıldığı Bağdat konferansının ikincisi dün düzenlendi.

BAĞDAT - Irak'a komşu ülkeler, G8 ülkeleri ve BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin katıldığı Bağdat konferansının ikincisi dün düzenlendi. ABD Başkanı George W. Bush'un Irak'a takviye asker stratejisiyle ilerleme kaydedip kaydetmediğine dair Kongre'ye hesap vermeye başlamasının arifesinde düzenlenen konferansın ana gündemi güvenlikti. Şii Başbakan Nuri Maliki, açılış konuşmasında, 'Irak'ın yaşadığı terörizmin tüm bölgeyi hedef alabileceği, bu nedenle komşuların burada konuştukları hedefleri gerçekleştirmek için ciddiyetle çalışması gerektiği' uyarısını yaptı. Kürt asıllı Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de şu mesajı verdi: "Irak'ın işlerine karışanlara ellerini bu ulustan çekmeleri ve terörizmden uzak kendi kaderine karar vermesine izin vermeleri gerektiğini söylemeliyiz. Irak sınırlarının denetimi ve Irak'a teröristlerle katillerin sızmasının önlenmesinde pratik katkı bekliyoruz. Yoksa terör sınırların ötesine yayılacak ve komşu ülkeleri tehlikeye sokacak." Zebari "Bu toplantı bizim için çok önemli. Herkes Irak'ta uzlaşma olması gerektiğinden söz ediyor, ama Irak'ın komşularıyla da uzlaşması gerek. Ve sizin, özellikle de yakın komşularımızın desteği ve taahhütlerine ihtiyacımız olan kritik bir dönemdeyiz" vurgusu yaptı. Konferansta Türkiye'yi Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol temsil etti.
Washington'da ise bugünden itibaren ABD'nin Irak güçleri komutanı General David Petraeus ile Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker, Kongre'ye Irak'ta ilerleme olup olmadığıyla ilgili bilgi vermeye başlayacak. Washington Post'a göre, başını Merkez Karargâhı Komutanı Amiral William Fallon'un çektiği bir dizi komutan, takviye stratejisinin işe yaramadığı, çekilmenin başlaması gerektiği ve Irak'a gönderilen askerlerin İran gibi tehditlere karşı gerekli gücü azalttığı görüşünde.
Irak polis teşkilatında büyük temizlik
Irak İçişleri ise polis teşkilatında temizliğe gitti. Hükümet sözcüsü Ali Dabbah, polis gücünün lağvedilip yeniden kurulmasını öneren Amerikalı emekli general James Jones'u yanıtlarken İçişleri'ne bağlı 14 bini aşkın kişinin insan haklarına saygı göstermedikleri ya da milislerle bağlantılı oldukları için işten atıldığını açıkladı. (afp, aa)