Irak için El Salvador planı da devrede

Bush yönetimi, Irak'a takviye asker planının başarısızlığa uğraması haline karşı 1980'lerdeki El Salvador deneyimine dayalı alternatif çekilme stratejisi planlıyor.

WASHINGTON - Bush yönetimi, Irak'a takviye asker planının başarısızlığa uğraması haline karşı 1980'lerdeki El Salvador deneyimine dayalı alternatif çekilme stratejisi planlıyor. Bu, Baba Bush'un Dışişleri Bakanı James Baker başkanlığındaki Irak Çalışma Grubu'nun (IÇG) dört ay önce yayımladığı rapora koşut bir strateji. IÇG raporunu göz ardı etmiş Bush yönetimi, LA Times'ın Pentagon'un aşamalı çekilme planı hazırladığı haberini doğruladı.
LA Times, Irak'ta takviye planı başarısız olursa 1980'lerde El Salvador'daki gibi askerlerin muharebeye karışmadan danışmanlık etmesinin planladığını yazdı. Bush'un Irak politikasından dramatik bir kopuş olacak bu planın, başına IÇG üyelerinden Robert Gates'in geçtiği Pentagon'da çok taraftarı var. Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, "Dünyanın bu bölümünün yabancı güçler alerjisi var. Çok sayıda askerle başarı şansı azalıyor. Bölgeyi büyük askeri güçle etkileme çabası, kendi kendini yenilgiye uğratma noktasına geliyor" dedi. Irak'ta bundan sonraki aşamada binlerce danışmanın görevlendirilmesi öngörülüyor.
Irak savaşı beşinci yılına girerken yeni planla ilgili çalışmaları gergin bir atmosferde yürüten Pentagon, Irak'taki ABD güçlerinin yeni komutanı David Petraeus konusunda da bölünmüş. Bush gibi önce daha fazla askerle Bağdat'ta güvenliği sağlayarak Irak'ta başarılı olunabileceğine inanan Petraeus'a karşı, birçok yetkili, aşamalı çekilme talebinin kabul edilmemesi üzerine emekliliğini isteyen Merkez Kuvvetler Komutanı John Abizaid'in görüşlerini destekliyor.
55 Yeşil Bereliyle savaş
ABD, El Salvador'da 1981-92 yıllarında solculara karşı kirli savaş yürüten orduya yardım için sadece 55 Yeşil Bereli göndermiş, finansmanı ise İran'a yasadışı silah satışından elde edilen geliri sevk etmeye (İrangate) vardırmış, yargısız infazlar yürüten orduyla sağcı milislere eğitim ve danışmanlık hizmeti vermişti. Tarihin o sayfasını bugün Amerikalı yetkililer 'Salvador ordusunu profesyonelleştirdik. Daha fazla insan hakları ihlalini önledik' diye anıyor. Kongre'ye Irak'ta El Salvador'a dönüş propagandasının başını da Genelkurmay Başkanı Peter Pace çekiyor. Büyük askeri varlığın yollandığı Vietnam'da da hezimete uğrandığı hatırlatılıyor. Ama Dış İlişkiler Konseyi gibi mezhep çatışması içindeki Irak'ta Salvador modelinin işe yaramayacağını söyleyenler de var. Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe, planı doğrularken, "Takviye planının sonuç verip vermediğini anlamak için aylar gerek. Biz pek çok plan yapıyoruz" açıklaması yaptı. (LA Times, afp)