Irak için 'yumuşak bölünme' planı

Bush yönetiminin Irak stratejisi, artan askeri kayıplar ve hedeflerin tutturulamaması nedeniyle eleştiri odağı olurken, Amerikalı iki akademisyen bu ülkeyi üçe bölecek bir plan için kolları sıvadı.

WASHINGTON - Bush yönetiminin Irak stratejisi, artan askeri kayıplar ve hedeflerin tutturulamaması nedeniyle eleştiri odağı olurken, Amerikalı iki akademisyen bu ülkeyi üçe bölecek bir plan için kolları sıvadı. Johns Hopkins Üniversitesi Uluslararası Yüksek Etütler Okulu'ndan Edward P. Joseph ile Brookings Enstitüsü'nden Michael O'Hanlon, 'yumuşak bölünme planını' Bush yönetiminin dikkatine sundu.
'Çözüm Kerkük'ten gönüllü sürgün'
Irak'ın Şii, Sünni ve Kürt bölgelerine ayrılmasını içeren plana göre, şu an Kürdistan'daki gibi her grup kendi bölgesinde kendi hükümetini kurup güvenliğini sağlayacak. Eylülde ilan edilmesi beklenen yeni ana politikayı etkilemesi umulan planda, mezhep şiddetinin dorukta olduğu Bağdat ile Kerkük için şu öngörülüyor: 'Buralarda yaşayanlar gönüllü olarak kendilerini daha güvenli hissettikleri bölgelere gider. Sözgelimi Saddam döneminde Kerkük'e yerleştirilen Araplar, başka yerde yaşam imkânı verilirse kenti terk etmeye hazır.' O'Hanlon ile Joseph raporunda "Daha istikrarlı bir Irak'a dair tek umudun ülkenin yumuşak bölünmesi olacağı zaman yaklaşıyor. Böyle bir yapı zor ve riskli olabilir. Yine de etnik-mezhepsel savaşı kontrol çabasının sürmesi ya da çekilerek şiddetin tırmanmasına izin verme gibi alternatif önlemler düşünüldüğünde yumuşak bölünmenin riskleri daha kabul edilebilir" diyor.
Biden ve Gelb de uğraşıyor
Bazı Kongre üyelerinden destek gören planın Bush yönetimince henüz benimsenmediği belirtildi. Senato Dış İlişkiler Konseyi'nin Demokrat Başkanı Joe Biden de aylardır Dış İlişkiler Konseyi'nin eski başkanı Leslie Gelb'le hazırladığı 'bölünme planına' yönetimin dikkatini çekmeye çalışıyor. 'Bölünme planı' Irak'taki 157 bin askerin uzun vadede çekilmesine olanak sağlarken, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü'nde konuşan Bush, çekilme çağrılarını yine reddetti. (ap, afp)