Irak petrol liginin ikincisi olabilir

Irak yönetimi tartışmalı petrol yasa tasarısını haftaya meclise sunmaya hazırlanırken 2003'ten bu yana yapılan en kapsamlı araştırma ülke rezervlerinin bilinenin iki katı olduğunu gösteriyor.

BAĞDAT - Irak yönetimi tartışmalı petrol yasa tasarısını haftaya meclise sunmaya hazırlanırken 2003'ten bu yana yapılan en kapsamlı araştırma ülke rezervlerinin bilinenin iki katı olduğunu gösteriyor. İşgal öncesi ve sonrası elde edilen jeolojik veriler üzerinden tahmin çalışması yürüten IHS araştırmasına göre, Sünni bölgesi olan batı çöllerinde ilave 100 milyar varil petrol yatıyor. Kanıtlanmış petrol rezervi 116 milyar olan Irak, ispatlanırsa yeni yataklarla birlikte petrol zengini ülkeler sıralamasında üçüncülükten Suudi Arabistan'ın arkasında ikinciliğe yükseliyor.
Şiddet sona erer de uluslararası yatırımcılar gelirse, Irak'ın günlük petrol üretiminin beş yıl içerisinde 2 milyon varilden 4 milyon varile çıkması öngörülüyor. Bu da Irak'ı en fazla üretim yapan beşinci ülke yapıyor. Irak'ın ticari değere sahip mevcut 78 petrol alanından sadece 27'sinde üretim yapılıyor. Irak hükümeti petrol sahalarının tam kapasite üretime geçmesi için 20-25 milyar dolarlık yatırım gerektiğini söylüyor. Yeni rezervlerle ilgili siyasal boyut ise bunların şimdiye dek petrolden mahrum oldukları sanılan Sünni bölgesinde bulunuyor olmaları. Bugüne dek Sünniler, ana petrol kaynaklarından mahrum olacakları gerekçesiyle federalizme sıcak bakmıyordu.
Kürtler yasaya karşı
Öngördüğü 'üretimi paylaşma' anlaşmalarıyla yabancıları petrole ortak eden yeni petrol tasarısı ise Kuzey Irak'taki Kürt yönetimine tosluyor. Kürt yönetiminin Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Havrami, Irak petrollerinin denetiminin merkezi hükümete bırakılmasını kabul etmeyeceklerini açıkladı. (Financial Times, afp, aa)