Irak petrolü paylaşılacak

Irak kabinesi, Kürtlerin onayının ardından petrol gelirlerinin paylaşımına dair yasa tasarısını onayladı. En geç mayısta mecliste onayı beklenen tasarı...

BAĞDAT - Irak kabinesi, Kürtlerin onayının ardından petrol gelirlerinin paylaşımına dair yasa tasarısını onayladı. En geç mayısta mecliste onayı beklenen tasarı, Bağdat'ın petrol gelirlerinin 18 vilayet arasında nüfus oranına göre eşit paylaşımını öngörürken, petrol rezervlerinin on yıllarca çokuluslu şirketlere pazarlamanın önünü açıyor. Başbakan Nuri Maliki yasayı "Irak halkına bir hediye" diye karşıladı. ABD de yasadan memnun kaldı.
Yasa, petrol yoksunu Sünnilere taviz vermeyi içerirken, uzmanlar, doğru nüfus verileri olmadığı için sorun çıkacağı fikrinde. Yasayla 115 milyar varille dünya üçüncüsü olan Irak petrol rezervlerinden 'aslan payını' Batılı petrol devlerine veriyor. Zira yerel idareler ve petrol firmaları, çokuluslu şirketlerle petrol yataklarını geliştirme ve sondaj yapmalarını içeren 'üretim paylaşma anlaşmaları' (PSA) imzalayabilecek. Oysa dünyanın bir ve iki numaralı petrol üreticileri Suudi Arabistan ile İran'da petrol sektörü ciddi denetime tabi. (bbc, NY Times)