Irak, Rus silahıyla kuşanıyor

Irak, Rus silahıyla kuşanıyor
Irak, Rus silahıyla kuşanıyor

Medvedev, Maliki yi Kremlin de ağırladı.

Maliki, Medvedev'le 4.2 milyar dolarlık helikopter ve savunma sistemi satışı konusunda anlaştı. Bağdat yönetimi MiG-29 için de bastırıyor.

MOSKOVA / VODOMOSTİ-REUTERS

Türkiye ’nin PKK ’ya karşı sınır operasyonlarını egemenliğin ihlali sayıp bu tür olaylara karşı hava savunma sistemi kurma peşine düşen Irak Başbakanı Nuri Maliki aradığı desteği Moskova’da buldu. Maliki başbakan olarak ilk Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le 4.2 milyar dolarlık savunma anlaşmasına imza attı. Anlaşmalarla Rusya, Irak’a silah temininde ABD ’den sonra ikinci ülke konumuna yükseliyor. Görüşmenin ardından yayımlanan ortak açıklamada savunma alanında işbirliğini öngören anlaşmaların nisan, temmuz ve ağustosta heyetlerarası görüşmelerde şekillendiği belirtildi. Görüşmelerde Irak Savunma Bakanı Sadun el Duleymi de yer almıştı. Rus kaynaklara göre anlaşmalar 30 adet Mi-28 helikopteri ile 42 adet havaya savunma sistemi Pantsir-S1’in satışını içeriyor. Ayrıca MiG-29 savaş uçakları ve ağır zırhlı araçların satışıyla ilgili müzakereler sürecek. Maliki, Kremlin’deki görüşmenin ardından Başbakan Vladimir Putin ile de enerji alanında işbirliği olanaklarını müzakere etti. Maliki görüşmeler öncesinde “Rusya ile ilişkilerde silah ilk sırada değil ama Irak’ın askeri alanda ve savunmada Rusya’nın desteğine ihtiyacı var. Irak, kendini savunabilecek ve teröre karşı savaşabilecek silahlara sahip olmalı. Irak’ın vadilerde, dağlarda, çöllerde ve diğer tüm koşullarda teröre karşı kullanabileceği modern silahlara ihtiyacı var” dedi. Rusya ile başka alanlarda da işbirliği istediğini belirten Maliki, şöyle konuştu: “Rus şirketleri, Irak ekonomisine yatırıma davet ediyoruz. Rus şirketlerle kalıcı ve kapsamlı ilişkiler kurmayı amaçlıyoruz.”
Kısa bir süre önce Irak Meclisi Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı İskender Vitvit, Irak’ın ABD’den savaş uçağı ve Rusya’dan hava savunma sistemi alma çabalarından bahsederken “Türkiye’nin Irak topraklarında PKK’yı hedef aldığı saldırılara karşı ordumuz hazırlık yapacak. Allah’ın izniyle bu uçakları düşürmek için Irak’ı silahlandıracağız” demişti.