Irak savaşı desteği Clinton'a ayakbağı

ABD'de 2008 başkanlık seçimine aday olduğunu duyurarak ilk kadın başkan olmak için kolları sıvayan Demokrat New York senatörü Hillary Clinton, kampanyasını başlattığı Iowa eyaletinde...

IOWA - ABD'de 2008 başkanlık seçimine aday olduğunu duyurarak ilk kadın başkan olmak için kolları sıvayan Demokrat New York senatörü Hillary Clinton, kampanyasını başlattığı Iowa eyaletinde bir yandan Bush yönetimini Irak savaşı için eleştirirken, diğer yandan 2002'deki Kongre oylamasında işgale destek vermesini haklı göstermeye çalıştı.
Savaş karşıtlığıyla bilinen eyalette cumartesi günü 1500 kişiye seslenen Clinton, Irak işgaline desteğini eleştiren sorularla karşılaşınca Başkan George W. Bush'u 'sorumsuzlukla' suçladı ancak savaşı 'hata' olarak nitelemekten de kaçındı: "Kongre bugün bildiklerini 2002'de bilseydi, asla savaş olmazdı. O zaman da verdiğim oyun, önleyici savaş için olmadığını söyledim. Ancak Bush bizlerin oyunu alıp ona verdiğimiz yetkiyi kötüye kullandı." Bush'a görev süresi dolmadan önce Irak'taki durumu temizleme ve ABD birliklerini çekme çağrısı yapan Clinton, "Başkan bu durumun halefine de kalacağını söyledi. Ama bence bu sorumsuzluğun zirvesi ve bunu kınıyorum. Kötü tasarlanmış bir plan ve yetersiz stratejiyle savaşa gitmek onun kararıydı. Bu yüzden görevden ayrılmadan önce ülkemizi bu durumdan kurtarmasını bekliyoruz" çıkışı yaptı.
Iowa'nın ehemmiyeti
Hillary Clinton'ın seçim kampanyasını başlatmak için Ortabatı'daki çiftçi eyaleti Iowa'yı seçmesi de dikkat çekti. Zira Iowa, Demokrat başkan adayının belirleneceği kongre dizilerinin ilkine ev sahipliği yaptığı için aday adayları için kritik önem taşıyor. Örneğin diğer Demokrat başkan
aday adayı olan eski senatör John Edwards, 2004'teki son seçimden beri eyaleti 17 kez ziyaret etti. Clinton ise Iowa'ya kasım 2003'ten beri ilk kez gitti. (ap, afp)