Irak savaşını eleştiren askerlerin şüpheli ölümü

ABD'deki Bush yönetiminin Irak politikasının 'tamamen başarısız olduğunu' savunan eleştirel bir makale kaleme alan yedi Amerikalı askerden ikisi dün Bağdat'taki bir kargo kamyonu kazasında öldü.

WASHINGTON - ABD'deki Bush yönetiminin Irak politikasının 'tamamen başarısız olduğunu' savunan eleştirel bir makale kaleme alan yedi Amerikalı askerden ikisi dün Bağdat'taki bir kargo kamyonu kazasında öldü.
'Bizim Gözümüzle Savaş' başlıklı makale 19 Ağustos'ta New York Times'ta yayımlandığında, yedi asker hakkında 'çok ağır cezalar alabilecekleri' spekülasyonu çıkmıştı. Önce yedi askerden biri olan çavuş Jeremy Murphy, başından vurulup tedavi için ABD'de bir askeri hastaneye gönderilmişti. Ardından 82. Hava Tümeni'nde görevli 26 yaşındaki çavuş Yance Gray ile 28 yaşındaki çavuş Omar Mora'nın ölmeleri şüphe çekti.
Zira ABD ordusu, yedi askerin yanı sıra iki esirin öldüğü ve 11 askerle bir esirin yaralandığı kamyon kazasının Bağdat'ın neresinde meydana geldiğini dahi açıklamadı. İki hafta önce ABD vatandaşlığına geçen Ekvador asıllı Mora'nın annesi Olga Capetillo, "Kazada bu kadar çok sayıda kişi nasıl ölür, anlamıyorum. Bir kaza nasıl bu kadar kötü olabilir. Ordunun oğlumun ölümünü açıklamasını istiyorum. Kaza detaylarını öğrenmek, gerçeği bilmek istiyorum" diye feryat etti. (Guardian, ap)