Irak Türkiye'den su istiyor

Iraklı yetkililer Türkiye Fırat'tan daha fazla su bırakmazsa büyük kuraklık ve göç olacağı uyarısı yaptı. 'Gül'ün Irak ziyaretinde verdiği söz tutulmadı' diye şikâyet edilirken, bir vekil su yüzünden Türkiye ile savaş çıkacağını iddia etti

BAĞDAT - Irak meclisinin komşularla yapılacak tüm anlaşmalara ‘daha fazla su temin edilmesi’ şartının konulması kararının ardından, bu yaz Türkiye’nin Dicle ve Fırat’tan Irak’a daha fazla su bırakmaması halinde Mezopotamya havzasının kuraklıktan kırılacağı uyarısı yapıldı. Irak Ulusal Su Kaynakları Merkezi (USKM), yağış seviyesinde düşüş olmamasına rağmen, mayısın başında Irak’taki bütün barajlardaki toplam su miktarının 11 milyar metreküp olduğunu açıkladı. Üç yıl önce su miktarı 40 milyar mekreküptü. Hadise barajında iki yıl önce 8 milyar metreküp olan su miktarı da, 1 Mayıs itibarıyla 1.5 milyar metreküpe düştü.
Sorunu Türkiye’nin son 30 yılda yaptığı sulama barajlarına bağlayan Iraklı uzmanlara göre, 2000’de Fırat’tan saniyede bırakılan 950 metreküp su, 230 metreküpe indi. Yetkililerin su miktarının 700 metreküpe çıkarılması için defalarca mektup yazdığı bilgisi verildi. Dicle’nin daha az ciddiyet arz ettiği, ama Bağdat’ın tamamlandığında 10 milyar metreküp su tutacak Ilusu’dan dolayı endişeli olduğu kaydedildi.
USKM Başkanı Avn Ziab Abdullah, Bağdat’ta düzenlenen bir seminerde “Fırat’ta bu miktar düşmeyi sürdürürse temmuzda felaket olur çünkü ekinleri sulamak imkânsız hale gelecek” dedi. Abdullah Irak tarımının yüzde 90’ının Fırat’ın sularıyla ayakta kaldığını not edip ekledi: “Kuraklık göçe yol açacak.”
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün marttaki tarihi Bağdat ziyaretinde bırakılan su miktarını iki katına çıkarma sözü verdiğini, ama vaadin tutulmadığını aktaran Abdullah, su miktarıyla ilgili tek ikili anlaşmanın ta Irak’ın baskın tehlikesi yaşadığı 1946’da imzalandığını hatırlatıp “Anlaşmaya göre Ankara nehirlerden suyun akışını etkileyecek herhangi bir projeden komşularını haberdar etmeli. Türkiye artık bizi dikkate almıyor” diye yakındı. 

‘Bu Iraklıları öldürmek’

Merkezin Necef müdürü Mozar Bekaa, güneyde su seviyesinin düşmesinin etkilerini şimdiden hissettirdiğini ve daha fazla su gerektiren pirinç ekimine sınırlama getirdiklerini belirtip “Bu sene içecek su temini ve daha az su gerektiren ürünlerin sulamasına ağırlık veriyoruz” dedi. Meclis Tarım ve Su Komitesi Başkanı Kerim Yakubi de Nasıriye bataklıklarında çevre felaketinden korktuklarını ve su seviyesinin düşmesiyle Fırat’taki tuz oranının yükseldiğini söyledi. Bağımsız vekil Muzhir Hakim, “Türkiye’nin Dicle ve Fırat üzerine barajlar yapması Irak halkını öldürmek demektir” diye çıkıştı. Hızını alamayan Hakim, “Türkiye’nin bu tutumu Irak’la savaşma isteğine işaret. Su savaşı olmasa bile gelecekte Irak-Türkiye arası bir savaş çıkacak” iddiasını ortaya attı. (afp, dha)