Irak yeniden Baaslılaştırılacak

ABD'nin işgal sonrası Baas Partisi'nin tasfiyesiyle ortaya çıkan iktidar ve güvenlik boşluğunun hâlâ doldurulamadığı Irak'ta hükümet, eski Baasçıların kamu ve orduda görev almasının önünü açan yasa tasarısını dün meclise sundu.

BAĞDAT - ABD'nin işgal sonrası Baas Partisi'nin tasfiyesiyle ortaya çıkan iktidar ve güvenlik boşluğunun hâlâ doldurulamadığı Irak'ta hükümet, eski Baasçıların kamu ve orduda görev almasının önünü açan yasa tasarısını dün meclise sundu. Devlet Başkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri Maliki'nin açıkladığı tasarı, mayıs 2003'te Baasçıların kamu görevinden men edilmesiyle başlayan 'Baassızlaştırma sürecini' tersine çevirecek.
'Sorumluluk ve Adalet' tasarısı uyarınca, üç aylık geçiş döneminde Iraklılar, Baasçılar hakkında dava açabilecek. Ama süre sonunda Baasçılar, Saddam rejimindeki eylemleri nedeniyle bir daha yargılanamayacak. Suçlu, aranan ve üst düzey Baasçıların yararlanamayacağı tasarı, diğerlerine emekli maaşı da öngörüyor. ABD, Sünni direnişinin dizginlenmesi için yasanın çıkması için bastırıyordu. Tasarı 'uzlaşmanın dayanağı' olarak sunulurken, sonuçları şüpheli görünüyor. Baassızlaştırma konseyi de tasarıyı, anayasaya aykırı buldu.
Telafer kana bulandı
Öte yandan Irak'ın kuzeyindeki Türkmen kenti Telafer'de dün düzenlenen iki saldırıda en az 55 kişi öldü, 127 kişi yaralandı. Eşzamanlı saldırılarda bomba yüklü iki kamyon kullanıldı. Kent üç gün önce de 10 kişinin öldüğü intihar saldırısına sahne olmuştu.