Irak'a güvenlik operasyonu dayanmıyor

Irak'ta son bir haftada en az 1000 kişinin canını alan şiddet çığrından çıkarken, ABD ve Irak güçleri başkent Bağdat'ta yeni bir ortak güvenlik operasyonu başlattı. Operasyonu Iraklı Tuğgeneral Abbud Gambar komuta edecek.

BAĞDAT - Irak'ta son bir haftada en az 1000 kişinin canını alan şiddet çığrından çıkarken, ABD ve Irak güçleri başkent Bağdat'ta yeni bir ortak güvenlik operasyonu başlattı. Operasyonu Iraklı Tuğgeneral Abbud Gambar komuta edecek. Gambar'ın Dicle'nin iki yakasından sorumlu iki de Iraklı yardımcısı olacak, ama emirleri Amerikan güçlerine geçmeyecek.
Bağdat dokuz bölgeye bölünürken, ABD güçleri de her bölgede 600 askerle Irak güçlerinin arkasında duracak. Şiilerin Sadr semti dahil başkentin çok sayıda mahallesinde yeni kontrol noktaları kurulurken, tank ve zırhlı araçlar caddelere salındı ve Dicle üzerindeki köprüler kapatıldı.
ABD Başkanı George W. Bush'un 21 bin 500 takviye güç göndermesi kararına palalel olarak başlayan 'Bağdat kuşatması', dün Bağdat'taki üç ayrı saldırıda en az 30 kişinin ölmesi ve 111 kişinin yaralanmasını önleyemedi. Ayrıca polis üniforması giymiş 15 kişi de para taşıyan zırhlı araca saldırıp 350 bin dolarla kayıplara karıştı.
Sadr'ın adamları hedefte
Yeni güvenlik operasyonunun hedefinde, Şiilerin radikal genç lideri Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu ve Sünni direnişçiler yer alıyor. ABD ordusunun son birkaç haftada yüzlerce taraftarını esir aldığı Sadr hareketinin iki önemli ismi de ortadan kaldırıldı. Sadr'ın Diyala temsilcisi Ali Hazım, Huveyder köyündeki evinde süngülendi. Mehdi Ordusu'nun güneydeki Basra'da kilit ismi Halil Maliki de silahlı kişi tarafından öldürüldü.
Basra'da bir askerin öldürülmesiyle Britanya'nın 2003'ten beri resmi kayıpları 100'ü buldu. İki askerinin daha öldürülmesiyle ABD'nin kaybı
3 bin 95'e çıktı. İki haftada dört helikopterinin düşman ateşiyle düşürüldüğünü açıklayan ABD ordusu, uçuş planlarını değiştireceklerini duyurdu. Kaide ise Amerikan helikopterlerinin nasıl 'avlandığını' gösteren video kayıtlarını intenetten yayımladı.
235 milyar dolarlık ek bütçe
Bush ise dün bu yıl Irak ve Afganistan'a 93 milyar, gelecek yıl 142 milyar dolar ek ödeneği de içeren toplam 2.9 trilyon dolarlık yeni hükümet bütçesini Kongre'ye sundu. Bütçenin onaylanması 'terörle savaş'ın maliyetinin 700 milyar doları geçmesi anlamına geliyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da ABC'ye, ülkesinin Irak ve ABD'deki bütün taraflarla müzakereler çerçevesinde, Irak'taki şiddet olaylarına son vermek için 'başrol' oynayabileceğini söyledi. (Dış Haberler)