Irak'a İtalya'dan mafya silahları

Direnişçilere gidiyordu

İtalyan mafyasının Irak'a gizlice silah gönderdiği ortaya çıktı. Uyuşturucu arayan İtalyan polisi tesadüfen, 105 bin silahın Irak'a gitmesini önledi. Adres Irak İçişleri, ancak silahların Şii milislere gittiği sanılıyor.

ROMA - Pentagon Irak'ta kayıplara karışan 190 bin silahın hesabını veremezken, Irak'a yasadışı akan silahlara İtalyan mafyası da karıştı. İtalya'da geçen yıl uyuşturucu mafyasını soruşturan polisler, 40 milyon dolar değerinde 105 bin silahın Irak'a gitmesini önlemiş.
Her şey, 2006 başında İtalyan savcı Dario Razzi'nin yürüttüğü Parabellum Operasyonu için Roma'nın Fiumicino Havaalanı'nda uyuşturucu arayan polislerin, Libya'ya giden Gianluca Squarzolo adlı yolcunun bagajında uyuşturucu yerine silah, zırhlı yelek ve miğfer katalogları bulmasıyla başlıyor. Telefon ve e-postaları takibe alan polis, 40 milyon dolarlık gizli bir silah anlaşmasının yapıldığı bilgisine ulaşmış. Ardından Kasım 2006'da Iraklı aracı firmanın Malta'da kurulu MIR şirketinin sahibi Massimo Bettinotti'ye gönderdiği e-postada, 100 bin Kalaşnikof (AK-47) ve 10 bin makineli tüfek sipariş ettiği belirlenmiş. E-Postada silahların Irak İçişleri'ne gideceği ve anlaşmayı Irak ve ABD'nin de onayladığı belirtiliyor.
Irak İçişleri'nin Şii milislere servisi mi?
Polis, aralıkta silahların tedarikçisi bir Bulgar'ın izini buldu. İtalya üzerinden Irak'a gidecek silahlar yüklenmeden 12 Şubat 2007'de Bettinotti, Squarzolo, Ermete Moretti ve Serafino Rossi tutuklandı. Afrika'daki bir İtalyansa aranıyor. Şiilerin elindeki Irak İçişleri Bakanlığı'nın siparişinden Bağdat'taki ABD komutanlığı ve Roma habersiz. Bir Irak İçişleri yetkilisi, silahları Anbar vilayetindeki polisler için almayı planladıklarını söylerken, Irak güçlerinin eğitiminden sorumlu Yarbay Daniel Williams, "Iraklı yetkililer silah alacaklarını bize bildirmedi" dedi. Sipariş gizlice mafyaya yapıldığından asıl adresin Şi milisler olduğuna inanılıyor, (Guardian, ap)