Irak'ı sarsan tecavüz

Irak'ta 20 yaşında Sünni bir kadının üç Şii polisi tecavüzle suçlaması yeni bir Sünni-Şii gerilimi yarattı. Polislere 'Temizler' diyerek sahip çıkan...

BAĞDAT - Irak'ta 20 yaşında Sünni bir kadının üç Şii polisi tecavüzle suçlaması yeni bir Sünni-Şii gerilimi yarattı. Polislere 'Temizler' diyerek sahip çıkan, hatta ödüllendirilmelerini emreden Başbakan Nuri Maliki, iddialarla ilgili soruşturma isteyen Sünni yetkiliyi de kovdu.
Maliki, gözaltında tecavüzün korkunç bir suç olduğunu belirterek, uluslararası soruşturma isteyen Sünni Vakıflar Başkanı Ahmed Abdülgafur Samarayi'nin görevine son verdi. Maliki, iddianın hükümeti yıpratmaya dönük olduğunu savunurken Samarayi kendisini ancak Devlet Başkanlığı Konseyi'nin görevden alabileceğini söyledi. Samarayi, çok sayıda kadının tecavüze uğradığını ama gizlediklerini sözlerine ekledi. Hükümet ise, dün, kadının Amerikan denetimindeki İbni Sina Hastanesi'nden aldığı ve 'Vajinada yırtılma ve açık bir yaralanma yoktur' diyen tıbbi raporu basına dağıttı.
ABD hastanesi baktı
ABD ordusu kadının kendi hastanesinde tedavi gördüğünü ve rapor aldığını teyit etti. Polis sözcüsü Kasım Musavi ise kadının pazar günü sadece 15 dakika sorgulandığını ve direnişçilerin tedavi edildiği bir kliniğin kapısının bu kişinin evine açıldığını öne sürdü. Sünni Irak İslam Ordusu namusuna dokunulan tüm kadınların intikamının alınacağını duyurdu. (Dış Haberler)