Irak'ın kanayan yarası yeniden deşiliyor

Irak'ta 22 Şubat 2006'da bombalanmasıyla mezhepler arası çatışmanın ateşlendiği Samarra'daki Şiilerin altın kubbesiyle ünlü tarihi Askeriye türbesi dün ikinci kez hedef oldu.

BAĞDAT - Irak'ta 22 Şubat 2006'da bombalanmasıyla mezhepler arası çatışmanın ateşlendiği Samarra'daki Şiilerin altın kubbesiyle ünlü tarihi Askeriye türbesi dün ikinci kez hedef oldu. Bombalı saldırıda 102 yıllık türbenin iki minaresi yıkılırken şiddet döngüsünden korkan hükümet Bağdat ve Samarra'da sokağa çıkma yasağı ilan etti.
Bağdat'ın 95 km kuzeyinde yer alan Sünni kenti Samarra'da dün sabah 9.00 sularında, 9. yüzyılda ölen 10 ve 11'inci imamlar Ali el Hadi ile Hasan Askeri'nin gömülü olduğu ve 12'nci imam Muhammed Mehdi'nin kaybolduğuna inanılan yerin yakınında kurulan türbede bombalar patladı. Patlamada 30 metre yüksekliğindeki iki minare çöktü. 2006'da ise altın kubbe çökmüştü.
Sadr ve İran: Sorumlu işgalciler
İddiaya göre Bağdat'tan yeni gelen koruma birliği ile nöbeti devretmek istemeyen mevcut korumalar arasında çıkan çatışmayı fırsat bilenler, türbeye girerek bombaları yerleştirip patlattı. Başka bir kaynak ise nöbet devri tamamlandıktan sonra minarelerin havaya uçtuğunu söyledi. Kaide'yi sorumlu tutan Başbakan Nuri Maliki Bağdat ve Samarra'da süresiz sokağa çıkma yasağı ilan etti.
Türbe vakfının başkanı Şeyh Said Haydiri, "Mezhep şiddetini körüklemeyi amaçlayan terörist saldırı" dedi. Radikal Şii lider Mukteda Sadr, hükümet türbeyi yeniden inşa edene dek meclisteki 30 vekilini çekti. Üç gün yas ilan eden Sadr, "Sünniler saldırmadı. İşgal güçlerinin parmağı var. Tek düşmanın işgalciler olduğunu göstermek için protesto tertip edelim" dedi. Şiilerin en yüksek mercii Büyük Ayetullah Ali Sistani,"İğrenç suç" diyerek mezhepçilikten kaçınmaya çağırdı.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, 'vahşice' diye nitelediği saldırıdan işgal güçlerini sorumlu tuttu. Saldırganlara "Biliyoruz, dindar değilsiniz, ama biraz mert olun" diye seslenen Ahmedinecad, "Ehli Beyt'e düşman olan mahvolur" derken, ABD'ye "Böyle yaparsanız Irak'tan çıkış kapınız kapanır ve Irak sizin için mezar olur" diye çattı. Saldırının ardından Bağdat ve İskenderiye'de dört Sünni camisine misilleme saldırıları düzenlendi. (Dış Haberler)