Irak'ın milyarlarca dolarlık petrolü uçmuş

Irak Meclisi yabancıları da petrole ortak eden yasa üzerinde uzlaşma sağlayamazken, ülkenin 2003'teki işgalden bu yana milyarlarca dolarlık petrolünün 'kaybolduğu' iddia edildi.

WASHINGTON - Irak Meclisi yabancıları da petrole ortak eden yasa üzerinde uzlaşma sağlayamazken, ülkenin 2003'teki işgalden bu yana milyarlarca dolarlık petrolünün 'kaybolduğu' iddia edildi. New York Times'ın haberine göre, Irak'ın 2 milyon varillik günlük petrol üretiminden 100 ila 300 bin varili bir şekilde kayboluyor. ABD Mali Bürosu tarafından hazırlanan ve gelecek hafta açıklanacak raporda, günlük kayıp, varil başına ortalama 50 dolardan hesaplandığında, 5 milyon ile 15 milyon dolar arasında değişiyor. ABD işgalinin başladığı 2003'ten beri kaybın toplamı ise milyarlarca dolar.
Raporda bu kayıp petrollerin nereye gittiğine dair net bir açıklama getirilmiyor. Ancak petrol boru hatlarına saldırılar, kaçakçılık, yetkililerin karıştığı yolsuzluklar gibi tahminler yürütülüyor. Raporda, Irak'taki petrol üretiminin ülke için bir 'istikrar göstergesi' olarak değerlendirildiği belirtilerek, Iraklı yetkililerin üretim oranları abartmış olabileceği de ifade ediliyor. Rapor, kayıp petrolden direnişçilere kaynak sağlandığına dair kaygıları da dile getiriyor.
(New York Times)