Irak'ın ramazan eğlenceliği, parçalanma parodisi

Irak'ta ramazan vesilesiyle patlama yapan diziler, ülkedeki duruma TV ekranından ayna tutuyor. Londra'da yaşayan Iraklı Sünni işadamı Saad Bazzaz'a ait Şarkıyye televizyonunun ramazan için özel hazırladığı komedi dizisi iftardan...

BAĞDAT - Irak'ta ramazan vesilesiyle patlama yapan diziler, ülkedeki duruma TV ekranından ayna tutuyor. Londra'da yaşayan Iraklı Sünni işadamı Saad Bazzaz'a ait Şarkıyye televizyonunun ramazan için özel hazırladığı komedi dizisi iftardan sonra Iraklıları televizyon başına çivilemeyi başardı.
Bir Arap ülkesinde geçen ama her haliyle Irak'ı anlattığı belli olan Enba el Vatan adlı dizinin başrol oyuncusu Rasim Cumeyli, Kürt kökenli Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin hık demiş burnundan düşmüş. Hem 'Vatandan Havadis' hem de 'Vatanın Tasfiyesi' anlamına gelen Enba El Vatan'ın perşembe yayımlanan ilk bölümünde Cumeyli ülkeyi bölmeye karar verip Irak askerlerininkine benzer üniformalar giymiş güçlerini kentlerin sokaklarına dehşet salmaya yolluyor.
İlk bölümün adı federalizm
Aralarında cilveli bir kadının da bulunduğu korumaların kuşattığı Cumeyli, saçma sapan kararnameler çıkarıyor. Birkaç blok ötede oturan akrabasını görmeye gitmek isteyen insanlara vize dayatılması da bunlardan biri. Bu ilk bölümün adı da 'Federalizm'. Irak gazeteleri dizinin reklamlarıyla dolup taşarken, liderleri iğnelediği için ocaktan beri Irak'ta yasaklı olan kanal da Dubai'den uydu yayınıyla Iraklıların evlerine giriyor.
Kanalın başka dizileri de var. 'Federal Cuha' Iraklıların elektrik ve su kesintileri, kamu hizmetlerinden çektiklerini, 'Vatandaş G'
Iraklıların şiddetten kaçıp kurtulmak için 'Pasaport G' diye bilinen pasaportları almak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.