Irak'la PKK'ya karşı anlaşma

'Sınırötesi' maddesi var

İçişleri Bakanı Atalay'la görüşen Irak İçişleri Bakan Yardımcısı Halid, terörle mücadele anlaşmasının bugün imzalanacağını açıkladı. Halid, Türkiye'nin PKK'ya sıcak takip talebiyle ilgili soru üzerine, "Hepsi anlaşmada olacak inşallah"
dedi.

ANKARA - Bölgesel Kürt yönetiminin taş koymasıyla Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin 7 Ağustos'ta Ankara ziyaretinde imzalanamayan Terörle Mücadele İşbirliği Anlaşması üzerinde mutabakat sağlandığı belirtildi. Anlaşmanın bugün iki ülke içişleri bakanlarınca imzalanması bekleniyor. İçeriği bugüne saklanan anlaşmanın PKK'ya karşı sıcak takibi de içerdiği ifade edildi.
Saddam Hüseyin rejiminin yıkılmasıyla rafa kaldırılan iki ülke arasındaki güvenlik anlaşmalarını canlandırmak için Ankara'ya gelen Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani başkanlığındaki heyetle dünkü çalışmalar sonucunda anlaşmanın maddeleri üzerinde uzlaşma sağlandığı kaydedildi. Heyetler arasındaki görüşmeler Dışişleri Bakanlığı'nda sürerken Bolani de kaldığı otelden ilk kez dışarı çıkarak İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı makamında ziyaret etti.
'Her şey tamam inşallah'
Görüşmenin ardından anlaşma üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirten Atalay, "Çalışmalar bittiğinde geniş bir açıklamaya yapacağız" demekle yetindi. Gazetecileri yanıtlayan Irak İçişleri Bakan Yardımcısı Aydın Halid ise, maddeler üzerinde anlaşmaya varıldığını belirterek, "Anlaşmada bir sorun yok" dedi. Anlaşma metninin çeviri işlemlerinin sürdüğünü ve bugün iki bakan tarafından imzalanacağını belirten Halid, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK'lıların sıcak takibine ilişkin talebinin yer alıp almayacağına ilişkin bir soruya, "Hepsi anlaşmada yer alacak inşallah" karşılığını verdi. Halid, sıcak takibin koşullara bağlanıp bağlanmadığı sorusunu ise "Yarın hepsi belli olur" diye yanıtladı. PKK'lıların iadesi konusunun anlaşmada yer almadığını belirten Halid, Türkiye'nin daha önce bu konuda bir dosya sunduğunu anımsatıp "Anlaşma genel iş. Anlaşmadan sonra icraat gelir" diye konuştu.
'Kürt onayı olmadan olmaz'
Irak'taki Peşmerge Sözcüsü Cebbar Yawer ise anlaşmada mutabakat sağlandığı haberlerini asılsız ve Türk propagandası olarak niteleyip "Irak, Kürdistan'ın onayını almadan herhangi bir ülkenin ordusuna Kürdistan'a girme izni veremez" diye çıkıştı. Türkiye, sıcak takip ve askeri operasyon olanağı için Türkiye'ye Irak'ta 75 km derinliğinde güvenlik kuşağı oluşturma olanağı veren 1926 Ankara Anlaşması'nı canlandırmak istiyordu.