Iraklı, ABD'ye de mesaj verdi

Irak seçimleri öyle ya da böyle yapıldı. Şimdi önemli olan bu seçimlerin Irak'ı nereye götüreceği: Demokratik değişim ve bağımsızlık yolunda ilerlemeye mi yoksa Amerikalıların ülkeye iyice yerleşmesine mi?
Haber: Dr. MUHAMMED SAİD İDRİS / Arşivi

Irak seçimleri öyle ya da böyle yapıldı. Şimdi önemli olan bu seçimlerin Irak'ı nereye götüreceği: Demokratik değişim ve bağımsızlık yolunda ilerlemeye mi yoksa Amerikalıların ülkeye iyice yerleşmesine mi?
ABD lideri ve yönetimi, seçime katılımdan ötürü sevinçli bir gün yaşadı. Seçim günü öldürülenler Bush'un pek umurunda değildi. Ne de olsa asıl isteği gerçekleşmişti.
Hiç kimse Irak içinde ve dışında seçimlere giden milyonların, özgürlük ve bağımsızlık isteme noktasında seçim oyununa gelmeyi reddedenlerden daha az istekli olduklarını düşünemez. Çünkü Iraklılar bunun bir oyundan ibaret olduğunu ve Irak'ın özgürlüğüne yönelik Amerikan kararlılığını gördü. Hatta belki de özgürlük ve bağımsızlık hususunda daha fazla kararlı olanlar seçimlere katılanlardı.
Bu yüzden Iraklılara şu an verilen imkânların Irak'ın güç kullanarak özgürleştirilmesi için yeterli olmadığının idrakindeydiler. Dahası seçimlerin yabancı güçlerin ülkeden çıkmasını isteyecek ve Iraklılara kendilerini yönetme imkânı verecek hükümeti oluşturacak ulusal meclisi getireceği umuduyla Amerikan vaatlerini doğrulamayı tercih ettiler.
Şu an kendisini dayatan soru şu: Bu beklentilerin doğrulanması hangi noktaya kadar mümkün olabilir ve Amerikalılar açıkladıkları vaatlerini hangi boyuta kadar yerine getirecek?
Şu ana kadarki göstergeler umut verici bir yanıt sunmamakta. Zira, şayet Amerikalılar Irak'tan çıkmakta kararlı ve ciddi iseler niçin dünyanın gözü önünde çekilme takvimi belirlemeye veya en azından çekilmek için bir zaman cetveli koymaya yanaşmıyorlar? Amerikalılar böyle yapmadı. Oysa bu talep, direnişçilerin işgalin bir an önce bitmesi ısrarı ile işgalcilerin seçimlerin yapılmasındaki ısrarı arasında bir ortayol olarak Fransızlarca önerilmişti.
Seçim sonuçlarının ilanından sonraki bir Amerikan oyalamasının, işgale direniş sahasının genişlemesi dışında başka bir karşılığı olmayacaktır kesinlikle. İşte o vakit geç de olsa Bush yönetimi kitlelerin seçimlere katılımının, gerçek demokrasinin kurulması için öncelikle işgalin gitmesini hedeflediğini iyi anlayacaktır.
(Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi Haliç, Mısır'daki Ehram Stratejik Araştırma Merkezi uzmanı, 1 Şubat 2005)