Iraklı aileler Blackwater'a ABD'de dava açıyor

ABD diplomatlarını korumakla görevli olduğu Irak'ta, iki yılda 200 silahlı olaya karışıp 16 Eylül'de de 17 sivili katleden özel güvenlik şirketi Blackwater adalete hesap verecek.

WASHINGTON - ABD diplomatlarını korumakla görevli olduğu Irak'ta, iki yılda 200 silahlı olaya karışıp 16 Eylül'de de 17 sivili katleden özel güvenlik şirketi Blackwater adalete hesap verecek. 16 Eylül'deki saldırıdan sağ kurtulan bir Iraklı ile saldırıda yakınlarını kaybeden üç aile, Blackwater aleyhinde ABD'de dava açtı. Iraklıları temsil eden Anayasal Haklar Merkezi, Washington federal mahkemesinde açılan davada, Blackwater'ın 'cinayet ve savaş suçları' ile itham edildiğini açıkladı. Dilekçede, firmanın 'ABD yasalarını çiğnediği, elemanları arasında kanunsuzluk kültürü yaratıp masum insanların hayatı pahasına şirketin mali çıkarlarına uygun hareket etmeyi cesaretlendirdiği' vurgusu yer aldı.
Avukat Susan Burke, "Bu duyarsız katliam, Blackwater'ın Irak'taki korkunç hareketler dizisindeki sadece son olay. Olay sırasında, elemanların kışkırtılmadığını ve sivillere ateş açmak için hiçbir meşru nedenleri bulunmadığını iddia ediyoruz" diye konuştu.
Öte yandan ABD'nin 'terörle savaşı'nın diğer cephesi Afganistan da özel güvenlik şirketlerine karşı harekete geçti. Önceki gün soygun ve cinayetlere karışmış Wathan ve Caps adlı iki Afgan şirketi kapatıldı. Yetkililer, büyükelçilikleri koruyan bazı Batılı şirketler dahil 10 kadar firmanın da yakında kapatılacağını açıkladı.