Iraklı 'Baltalı Adam'ı konuşuyor

Irak'ta ABD ordusu direniş karşısında güvenlik ve istikrarı bir türlü sağlayamaz haldeyken, Sünni direnişinin kalesi konumundaki Ramadi kentinde halk, isyancıları baltasıyla avlayan 'Baltalı Adam'ı konuşuyor.

RAMADİ - Irak'ta ABD ordusu direniş karşısında güvenlik ve istikrarı bir türlü sağlayamaz haldeyken, Sünni direnişinin kalesi konumundaki Ramadi kentinde halk, isyancıları baltasıyla avlayan 'Baltalı Adam'ı konuşuyor. Dört ay önce polis olan yüzbaşı Ahmed Şeker Alvani, Ramadi sokaklarına elinde baltası, belinde silahıyla çıkıp 'direnişçileri avlamaya koyulunca' derhal lakabını kazanmış: 'Baltalı Adam.'
Bölgede bulunan Alvani aşiretinin liderlerinden biri konumundaki Alvani, 'Baltalı Adam' lakabını bir direnişçi evine yapılan baskında kazanmış. Alvani, 'ya Bismillah diyerek' alamet-i farikası baltasını kuşandığı gibi evin kapıları ve pencerelerini aşağı indirivermiş.
Sohbetlerin baş konusu
Halk arasında kulaktan kulağa anlatıldıkça baskının etkisi giderek büyümüş ve Alvani kısa süren polislik kariyerine karşın yerel bir kahraman haline gelip çıkarken, ev sohbetlerinin bir numaralı konusu da olmuş. Böylece düşmanlarının kalbine korku salan 'Baltalı İlah' da, Ramadi'de kendine daha bir güvenle devriye gezmeye başlamış. Hatta adamları zırhlı araçlara doluşurken, 'heybetli' Alvani şöhretinin getirdiği güvenle artık sokakları yürüyerek turlamaya başlamış. Alvani, polis olma nedenini ise "Ramadi'de doğdum, tıpkı dedelerim gibi. Ramadi'yi başıboş bırakamam" diyerek anlatıyor.