Iraklı çocuklar için doktorlar seferber

Irak'ta şiddetin durulması ümidi tükenirken, işgalin baş müttefiki Britanya'da önde gelen doktorlar, çocukları kurtarma savaşına soyundu.

LONDRA - Irak'ta şiddetin durulması ümidi tükenirken, işgalin baş müttefiki Britanya'da önde gelen doktorlar, çocukları kurtarma savaşına soyundu. Iraklı doktorların da bulunduğu 100 kadar Britanyalı doktor ve hekim, Başbakan Tony Blair'e yazdıkları mektupta normalde 190 dolarlık basit bir tedaviyle iyileşecek hasta ya da yaralı yüzlerce çocuk için yardım çağrısı yaptı. 1483 sayılı BM kararına göre işgalci güçlerin 'nüfusun tıbbi ihtiyaçlarını karşılama sorumluluğuna' vurgu yapılarak şu talepler sıralandı: 'Britanya, çocukların düzgün tedavisi için hastanelere aktarılması gereken Irak geliştirme fonundaki 32 milyar doların hesabını versin. ABD ve Britanya, bu miktarın 2003'teki işgalden beri kaybolan 14 milyar dolarlık kısmını ödesin. Zira yolsuzluk ya da milislere destek sırasında kaybolan bu para, hastanelere tahsis edilmişti.'
2003'teki işgalden beri 260 binden çok çocuğun öldüğü belirtilen mektupta, Irak hastanelerindeki yürek parçalayıcı olaylar sıralandı:

  • Yeni doğan 1000 çocuktan 59'u ölüyor. Baş sebep ekipman eksikliği. Divaniye hastanesindeki bir doktor, bir bebeğin burnuna plastik tüp sokup nefes alması için çalıştı. Zira 190 dolar tutarındaki oksijen maskesi yoktu. Bebek öldü.
  • Aynı hastanede, iç kanamaya yol açan nadir görülen bir hastalıktan mustarip bir bebek, bir şişe K vitamini bulunamadığı için öldü. Bunun değeri ise 2 dolardan azdı.
  • Bağdatlı bir doktor, küçük bir çocuğu serum bağlayarak kurtarmaya çalıştı ama damara uygun küçük iğne olmadığından çocuk öldü.
  • Bir çocuk yüzüne uygun oksijen maskesi olmadığından öldü.
  • Hastaneler, bebekler arasında ölümcül hastalıkların yayılmasını önleyemiyor, çünkü çifti 7 dolar olan tıbbi eldivenleri yok.
    Bir kuvöze karşı bir füze
    Projeye destek veren mimar Nicholas Wood ise şu anısını anlattı: "Bir hastanede, bir kuvözde üç bebek vardı. 36 yıllık kuvözler, kablo ve bantlarla tutturulmuştu. Bir küvöz 10 bin dolar. Bir füzenin yanında bu bir hiç." (Independent)