Iraklı direnişçiden teklif var

Bush yönetimi yeni planlarla 2003'teki işgalden beri saplandığı Irak batağından çıkmaya çalışadursun, direnişçilerden ilk kez masaya oturma önerisi geldi.

LONDRA/BAĞDAT - Bush yönetimi yeni planlarla 2003'teki işgalden beri saplandığı Irak batağından çıkmaya çalışadursun, direnişçilerden ilk kez masaya oturma önerisi geldi. Independent'ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Sünni direnişinin önde gelen temsilcilerinden İslami Direniş Hareketi'nin, işgali bitirme karşılığı ateşkes ilan edip masaya oturmayı önerdiğini yazdı.
Beş zorlu koşul
'20. Devrim Tugayları' olarak da bilinen grubun lideri Ebu Salih el Cilani'nin açıklamasında, 'ülkedeki kan banyosunun durması için tartışma ve müzakerelerin ilkesel olarak kabul edildiği' vurgulanırken, işgal güçlerinin çekilmeyi dilemesi halinde BM ve Arap Birliği arabuluculuğunda müzakerelere başlamak için beş koşul ortaya konuldu. Bu koşullar, 'iyi niyet' göstergesi olarak 5 bin esirin bırakılması, 'direnişin meşruiyeti' ve Irak halkının iradesini temsil ettiğinin tanınması, anlaşmalar için uluslararası planda garanti edilmiş takvim sunulması, müzakerelerin kamuya açık yürütülmesi, ABD Büyükelçisi'yle üst düzey komutanın masaya oturması. Cilani bu süreçte Irak hükümetinin ilgası, bu hükümetin yaptığı anlaşmaların iptali, yeni anayasa ve seçim düzenlenmesini de istedi.
Fisk, şartların Bush yönetimince kabulünün güçlüğüne dikkat çekse de bu çıkışın direniş içinde önemli tartışmaların göstergesi olduğunu vurguladı. Deneyimli muhabir özellikle Cilani'nin Irak'taki milis güçlerinin ortadan kaldırılması talebine dikkat çekip, Amerikalıların da aynı şeyi Şii Başbakan Nuri Maliki'den istediğini anımsattı. Çağrının direnişçilerden gelen ilk önemli çıkış olduğu saptaması yapan Fisk, Cezayir örneğini anımsattı. Cezayir'in bağımsızlık savaşında Ulusal Kurtuluş Cephesi benzeri koşullar ortaya koymuş, bunu önce reddeden Fransızlarsa işgali sona erdirirken, aynı koşulları karşılamak zorunda kalmıştı.
'Felaket telafi edilemez'
Ama ABD ordusu, 21 bin 500 ek asker içeren yeni plan uyarınca Bağdat'a asker yığıp operasyonlara girişirken, Bush yönetimine bir uyarı da önde gelen Amerikan düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi'nden geldi. Konsey'in 'Takviyeden sonrası, çekilmenin gerekçeleri' raporunda işgalden sonra amatörce politikaların iç savaşa sürüklediği Irak'ta askeri başarının mümkün olmadığı görüşü dile getirildi. "Bazı felaketler telafi edilemez" denilen raporda, ABD ordusunun neye yol açarsa açsın 2008 bitmeden çekilmesi istendi. Raporda, ABD'nin durumu kontrol edecek askeri imkânı ve desteği olmadığı da vurgulandı.
Öte yandan ABD güçlerinin dün Musul'da Kaide'ye karşı düzenlediği operasyonda sekiz peşmerge 'yanlışlıkla' öldürüldü. (Independent, afp, ap)