Iraklı kan ağlıyor, ABD'de tepki artıyor

Irak'ta istikrarın resmidir!
ABD yönetimi her ne kadar Irak'ta işlerin iyiye gittiğini savunsa da ülkede istikrarlı giden tek şey ölümler. Dün itibarıyla Irak'ta düzenlenen saldırılarda 30'u aşkın kişi yaşamını yitirdi. Bağdat'tan Bakuba'ya giden bir yolcu otobüsü kimliği belirsiz kişiler tarafından rastgele tarandı. Saldırıda altı yaşındaki Tahir can verdi. Anne Vefa Hüseyin Bakuba Morgu'na getirilen oğluna gözyaşları içinde sarıldı.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush'un takviye asker stratejisiyle işlerin iyiye gittiğini savunduğu Irak'ta kan durmuyor. Önceki gün Bağdat'ta bir fırına düzenlenen bombalı saldırıda 10 kişinin ölmesinin ardından dün Irak çapında 30'dan fazla kişi saldırılara kurban gitti. Diyala'da ABD ordusuyla birlikte Kaide'ye karşı savaşan Sünni aşiretlerin dükkânları, Türkmen kenti Tuz Hurmatu'da ramazana rağmen yemek servisi yapan bir kafe hedef seçildi.
Amerikalı güvenlikçiler dehşet saçtı
Irak'ta görevli Amerikalı sözleşmeli güvenlik görevlileri Bağdat'ın Sünni semti Mansur'dan geçerken meydana gelen patlama üzerine etrafa ateş açıp dokuz sivili öldürdü, 18'ini yaralandı. ABD Büyükelçiliği, olaya karışan personelin ABD Dışişleri için çalıştığını açıkladı. Evladını Irak'taki bitmeyen şiddet döngüsüne kurban veren bir annenin görüntüleri de tüm dünyanın yüreğini dağladı. Bağdat'tan Bakuba'ya giden bir yolcu otobüsünde seyahat ederken kimin neden açtığı bilinmeyen ateşe kurban giden altı yaşındaki Tahir, dün Bakuba morguna getirildi. Anne Vefa Hüseyin, cesedine gözyaşları içinde sarılıp kaldığı evladından ayrılamadı.
Önceki gün Washington'dayaklaşık 10 bin savaş karşıtı Kongre önünde gösteri düzenledi. Irak'tan çekilinmesini ve Bush'un görevden alınmasını isteyen göstericilerin bazısı Kongre önünde bariyerleri aşmaya çalışıp polisle çatışmaya girince, 197 kişi gözaltına alındı. Gazla dağıtılmaya çalışılan göstericiler arasında eski askerler ve evlatları Irak'ta ölmüş aileler vardı. Irak'tan dönen 21 yaşındaki Phil Aliff, komutan David Petraeus'un raporunu "Gerçekten inanılmaz uzak" diye nitelerken, analar "İran'a karşı da savaş başlatılabileceği düşüncesi dehşet verici" dedi. (afp, ap)