Iraklı Kürtlerden yeni petrol anlaşmaları

Irak petrol yasasını beklemeden yabancı şirketlerle petrol çıkarmanın yoluna bakan Kürt bölgesel yönetimi, Bağdat'ın itirazlarına aldırmadan yeni petrol anlaşmalarına imza attı.

ERBİL - Irak petrol yasasını beklemeden yabancı şirketlerle petrol çıkarmanın yoluna bakan Kürt bölgesel yönetimi, Bağdat'ın itirazlarına aldırmadan yeni petrol anlaşmalarına imza attı. Kürt bölgesel hükümetinin internet sitesine göre, Kanadalı Heritage Petrol ve Gaz Şirketi ile Fransız Ferenco'ya üretim paylaşımı esasında petrol arama ve çıkarma anlaşmaları imzalandı. Haritage ayrıca Süleymaniye'nin Miran/Tak Tak bölgesinde günlük 20 bin varil petrol üreten rafineri kuracak. Perenco da Türkiye sınırı yakın Sindi/Amedi bölgesinde çalışacak. Anlaşmalar çerçevesinde iki rafine dahil toplam 800 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Kürt yönetiminin onayladığı benzer iki anlaşma da imzaya kaldı.
Kürtler geçen ay Dohuk'da petrol yataklarının işletilmesi için Amerikan Hunt Petrol ve Impulse Enerji ile anlaşmıştı. Irak meclisinin ekonomi komitesinin Şii üyesi Emira Beldevi anlaşmalar için 'illegal' derken Kürt yönetiminin Tabii Kaynaklar Bakan Aşti Havrami "Gelirler bütün Irak'ın olacak" yanıtını verdi. (afp, aa)