Iraklı Kürtlere üçüncü lider geliyor

Iraklı Kürtlere üçüncü lider geliyor
Iraklı Kürtlere üçüncü lider geliyor

Mustafa, özellikle Talabani?ye hezimet yaşattı.

Iraklı Kürtler başkanlık ve meclis seçimine yüzde 80'lik katılım gösterdi. KDP ile KYB'ye karşı sahneye çıkan Goran (Değişim), Süleymaniye'de birinci geldiğini, en az 28 sandalye kazanacağını iddia etti. KDP-KYB'li vekil sayısının 78'ten 55'e gerileyebileceği söyleniyor

SÜLEYMANİYE -  Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) önceki gün gittiği başkanlık ve meclis seçiminde 2.5 milyon seçmen yüzde 79 gibi yüksek bir katılım gösterirken, Mesut Barzani’nin KBY Başkanı kalmasına kesin gözüyle bakıldığından dikkatler meclise yöneldi. Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği’nin (KYB) oluşturduğu Kürdistan ittifakına karşı özellikle KYB’den kopan Nuşirvan Mustafa’nın Goran (Değişim) hareketi ile İslamcılarla Sosyalistlerin oluşturduğu Hizmet ve Reform Listesi kıyasıya yarıştı. Dün Goran’ın KYB’nin kalesi Süleymaniye ili ile eyaletinde en çok oyu aldığını iddia etmesi, mecliste ilk kez güçlü bir muhalefetin sesini duyurması ve iktidardaki KDP-KYB tekelinin kırılması ihtimalini doğurdu. 

‘Süleymaniye’de Barzani de geçildi’
Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir KDP yetkilisi, Goran’ın Süleymaniye’de birinci çıktığı iddiasını doğruladı. Bu Talabani ile KYB açısından hezimet anlamına gelmekle kalmıyor. Zira Süleymaniye’deki başkanlık seçiminde Barzani de, Londra’da bir üniversitede profesör olan edebiyatçı Kemal Miradoli’nin gerisinde kalmış vaziyette. Diğer iki eyalet Erbil ile Dohuk’ta Kürdistan ittifakının önde gittiği, ancak Erbil’de Goran’ın ikinci geldiği belirtildi. Erbil ve Dohuk’taki başkanlık seçiminde Barzani önde.   

‘Hizmet ve Reform’a da 17 vekil’
KDP yetkilisi, Kürdistan ittifakının bölge çapında oyların yüzde 59’unu aldığını, 111 sandalyeli mecliste yaklaşık 55 sandalyeyi garantilediğini söyledi. Önceki meclisteyse KDP-KYB ittifakının 78 sandalyesi vardı. Goran’dan üst düzey bir yetkili de 19’u Süleymaniye, 9’u Erbil’den olmak üzere 28 vekil çıkaracaklarını öngördü. Hizmet ve Reform Listesi’nin vekil sayısının da 17’ye ulaşabileceği söyleniyor. 
Ancak hile suçlamaları da gecikmedi. Hizmet ve Reform Listesi, “Cumartesi günü iktidar partisi yetkililerinin emriyle öğleden sonra tüm kentlerde ihlal kampanyası başladı” iddiasında bulundu. Bazı seçmenlerin kimlik göstermeden oy kullandığı, sandık başlarında muhalif gözlemcilerin bulunmasının engellendiği, yasaklı sürede kampanya yürütüldüğü başta gelen şikayetler arasında. Goran da “İktidar sonuçları kendi lehine değiştirmek için önceden hazırladığı planı uygulamaya soktu” dedi. KDP hile iddialarını reddederken, seçim komisyonu seçimi ‘büyük başarı’ diye niteleyip, şeffaf geçtiğini, önemli bir ihlale rastlanmadığını, ama şikayetleri gelirse inceleyeceğini duyurdu. Başkent Erbil’deki önsayımın ardından sandıklar resmi sayım ve sonuçların açıklanması için Bağdat’a gönderiliyor  
Kürtlerin özellikle kronik yolsuzluk ve muhaliflere yönelik baskıdan şikayetlerini dile getirerek sandığa giderken, mavi renkli kampanyasıyla ‘mavi devrim’ sloganını kullanan Goran’ın lideri Mustafa da uzun yıllar KYB’de üst düzey görev yapmış çok zengin bir işadamı. Seçimin ardından KBY’nin petrol zengini Kerkük kentini ele geçirme ve Bağdat’ın onayı olmadan kendi petrol anlaşmalarını yapma konusunda Bağdat’taki merkezi hükümetle yeni tartışmalara tutuşması bekleniyor. Nitekim Mesut Barzani sandık başında gazetecilere “Tartışmalı bölgeleri geri almak için çalışacağım” dedi. (Dış Haberler)