Iraklı Şii İran tedrisatından geçiyor

ABD ile İsrail'in askeri müdahale tehdidini üzerinden eksik etmediği İran'ın Irak'taki işgal güçlerine karşı Şii milis gücünü elinde koz olarak tuttuğunun işaretleri artıyor.

BAĞDAT - ABD ile İsrail'in askeri müdahale tehdidini üzerinden eksik etmediği İran'ın Irak'taki işgal güçlerine karşı Şii milis gücünü elinde koz olarak tuttuğunun işaretleri artıyor. Independent gazetesi binlerce Iraklı Şii'nin İran'da askeri eğitimden geçirildiğini yazdı. Habere göre, ABD Başkanı George W. Bush'un Bağdat'ta takviye askerlerle güvenliği sağlama planını fırsat bilen radikal Şii lider Muktede Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu milisleri, İran'a giderek Devrim Muhafızları'ndan üst düzeyde gerilla eğitimi almaya başladı.
Yeni stratejinin parçası
Gazeteye konuşan Mehdi Ordusu'nun 32 yaşındaki üyesi Ebu Rafed, 2004 yazında Necef'teki isyanda ABD güçleri karşısında ağır kayıplar verdiklerini hatırlatarak "Amerikalıların canını yakacaksan yeni bir yaklaşım gerek. Bu yeni bir stratejinin parçası, Mehdi Ordusu için yeni bir plan. Güçlü düşmana karşı gerekli yöntem ve teknikleri öğrenmek zorundayız" dedi.
Ebu Rafed ile 39 yaşındaki Ebu Amer, Tahran yakınlarındaki Celil Azad üssünde eğitimden geçtiklerini, güçlü patlayıcı kullanmayı, helikopter düşürmeyi, tank ve zırhlı araç imha etmeyi, şehir savaşı çerçevesinde ev ev çarpışmayı öğrendiklerini anlattı. Atış taliminde gerçek cephane kullanılırken, sınıflarda da ders veriliyormuş. Eğitimi Devrim Muhafızlarının verdiğini sandıklarını söyleyen ikili, sadece geçen ay aralarında Mehdi Ordusu'nun en üst düzey liderlerinin de bulunduğu 4 bin Iraklı Şii'nin bu kampta haftalarca eğitim aldığını, 2006'da Samara'daki türbenin bombalanmasından beri daha çok sayıda Iraklı Şii'nin askeri eğitim almak ister olduğunu, kampa giden Iraklıların sayısının Bush'un yeni planını uyguladığı şubattan bu yana arttığını, kampta Irak'ın güneyindeki Missan, Basra, Divaniye, Nasırıye kentlerinden gelen savaşçılar gördüklerini aktardı. Ebu Rafed, "Bu, işgalcilerle büyük muharebeye gireceğimiz zamana hazırlık" dedi.
Görmezden geliyorlar
Uluslararası Kriz Grubu'nun Sadr konusunda uzman olan Irak analisti Peter Harling, eğitimin İran rejiminin resmi izniyle verilmediğini, ancak İranlı yetkililerin kamptan haberdar olup görmezden gelmeyi yeğlediklerini söyledi. Bush yönetiminin Irak'taki en tehlikeli milis gücü olarak kabul ettiği Mehdi Ordusu'nun son aylarda yüzlerce üyesi tutuklanmıştı. ABD ile Britanya güçleriyle çarpışmaktan çekinmeyen Mehdi Ordusu, ölüm timleri oluşturarak Sünnileri infaz etme ve suikastlar düzenlemeyle de suçlanıyor. Ancak Sadr hareketi, Irak'ın birlik-beraberliğinin en sıkı savunucusu. 9 Nisan'da Bağdat'ın düşmesinin dördüncü yıldönümünde Sadr'ın çağrısıyla Necef'te toplanan 1 milyon Şii, 'ABD'ye ölüm' sloganı atarak işgalin derhal bitmesini istemişti.