Iraklı Şiiler El Hekim'i yitirdi

Iraklı Şiiler El Hekim'i yitirdi
Iraklı Şiiler El Hekim'i yitirdi

El Hekim, ABDve İran?la ilişkileri dengelemeyi başarmıştı. FOTOĞRAF: afp

Irak'ın en büyük Şii partisi IİYK'nın lideri El Hekim, akciğer kanseri tedavisi gördüğü Tahran'da öldü

TAHRAN - Irak’ın en büyük Şii partisi Irak İslam Yüksek Konseyi’nin (IİYK) lideri Abdülaziz el Hekim, 59 yaşında kanserden öldü. 2003’te kardeşi Muhammed Bagır El Hekim’in Necef’te bombalı saldırıda ölmesi sonrası liderliği üstlenen Hekim, 2007’de prestijli Teksas Üniversitesi M.D. Andersan Kanser Merkezi’nde kanser teşhisi konulduktan sonra Tahran’da tedavi olmayı seçmişti. Hekim’in naaşı Necef’e yollanmadan Tahran’da Veli Asr Meydanı’nda bugün büyük bir tören yapılacak. Liderlik için Abdülaziz Hekim’in büyük oğlu Ammar adı öne çıkıyor. Ammar da, parti meclisi görev verirse üstlenmeye hazır olduğunu duyurdu. 

Oğul Hekim’in rakipleri
Parti içinde Hekim’in mayısta pörsüyen Şii ittifakını onarmak için görevlendirdiği Humam Hamudi ve Devlet Başkan Yardımcısı Adil Abdulmehdi gibi önemli isimler olsa da liderliğin Hekim ailesinin dışına çıkması beklenmiyor. Aile, bütün kredisini 1955-1970 arası Şiilerin en üst mercii sayılan Abdülaziz’in babası Büyük Ayetullah Muhsin el Hekim’den alıyor. Muhammed Bagır’ın 1982’de sürgünde kurduğu IİYK, İran desteğiyle Saddam rejimine karşı mücadele etmiş, işgal sonrası Tahran’la bağları koparmadan ABD ile ittifak ederek Irak siyasetinin en önemli unsuru olmuştu.
2003’e dek hareketin milis gücü Bedir Tugayları’nın liderliğini yapmış Abdülaziz’in ölümü Irak’ta ocak seçimleri öncesi IİYK’nın öncülüğünde Şii ve Sünni karışık 11  partinin Başbakan Nuri Maliki’nin Dava Partisi’ni dışlayarak Irak Ulusal İttifakı’nı kurmasının ardından geldi. Son yerel seçimde oylarını Dava’ya kaptıran IİYK, hükümetin en büyük ortağı. Parti organize olma yeteneği ve mali kaynaklarıyla liderlik krizi yaşamayabilir. (ap, afp)