Iraklı Şiilerin ABD'ye mesajı: İşgali bitirip git

Gösteride 'Bush'a ölüm' sloganları atıldı.

İşgalcilere protesto

Irak'ta Saddam rejiminin tarihe karışmasının dördüncü yıldönümüne 'İşgale hayır' gösterileri damgasını vurdu. Necef'e yürüyen Şiilere, Sünni liderler ve bazı Irak askerleri de destek verdi.

BAĞDAT - Irak'ta ABD müdahalesiyle Bağdat'ın düşüşü ve Saddam rejiminin tarihe karışmasının dördüncü yıldönümü, Şiilerin işgale bayrak açmalarına vesile oldu. 275 koltuklu mecliste 32 vekili, kabinede altı bakanı olan radikal Şii lider Mukteda Sadr'ın milislere 'İşgal güçlerini kovmak için mücadeleyi artırın', Irak güçlerine 'İşgal güçleri başdüşman' çağrısının ardından dün yüzbinlerce Şii, Kufe'de toplanıp Necef'e yürüyerek 'İşgale hayır' dedi.
Sünniler ön safta
Irak bayraklarının taşındığı yürüyüşte konvoy önünde Sünni liderlere yer ayrılırken, bazı Irak askerleri üniformalarıyla gösteriye katıldı. Sünni Irak İslam Partisi (IİP), Basra'dan üyelerini Necef'e seferber
ederken şeyh Alla Nasır, "İşgali reddetmek için geldik" dedi. IİP yetkilisi Abdülkadir Daim de "Gösteri Irak birliği ve işgalin bitmesi için dostça bir mesajdır" diye konuştu.
Sadr'ın kalesi Bağdat'ın Sadr semti sakinleri de Necef'e aktı. 'Evet,
evet, Irak'a evet', 'Evet, evet, Mukteda'ya evet' ve 'İşgalciler çekip gitsin' yazılı bildiriler dağıtan göstericiler, 'Sünni ve Şii kardeşler, bu ülke satılamaz', 'ABD'ye ölüm', 'Bush'a ölüm' yazılı pankartlar taşıyıp 'Hayır, hayır, Amerika'ya hayır, özgürlüğe evet' sloganları attı. ABD bayrakları yakılırken Necef'te insanlar çiğnesin diye yerlere ABD ve İsrail bayrakları serildi. Meclisteki Sadr grubunun başkanı Nasır el Rubai halka, "İşgalci düşman halkın vakarını hedef alıyor. İşgal bize kan ve gözyaşından başka bir şey getirmedi" diye seslendi. Sadr'ın temsilcilerinden Salih Ubeydi gösteriyi 'Özgürlük çağrısı' diye niteleyip, "Önümüzdeki yıl bağımsız Irak olmayı umuyoruz" dedi.
Irak'taki ABD ordusu sözcüsü Albay Steven Boylan'un gösteriden çıkardığı ders ise şu oldu: "Dört yıl önce bunu yapamazlardı. Bu eski rejimde bulamadıkları toplanma ve kendilerini ifade etme hakkıdır."
Dün intihar saldırısı korkusuyla Bağdat'ta 24 saatliğine araç trafiği yasaklandı. Necef'te de sadece Neceflilerin araçlarına izin verildi. Gösterinin güvenliğini ise Irak güçleriyle eşgüdüm halinde Mehdi Ordusu sağladı. 14 Şubat'ta Bağdat'ta başlayan güvenlik operasyonunun ardından can güvenliği kaygısıyla kayıplara karışan ve İran'a sığındığı öne sürülen Sadr ise ortaya çıkmadı.
Halterci bin pişman
Saddam rejimini eleştirdiği için hapis yatmış ve 9 Nisan 2003'te Firdevs Meydanı'nda elinde balyozla Saddam'ın heykelini sevinç gözyaşlarıyla parçalamlış halter şampiyonu Kazım Ceburi ise bin pişman. Hem işgalcilere hem işgal hükümetine kızan Şii Ceburi, "Bir zorba ve zorbalığı def ettik. Bir hırsızın yerini 40 hırsızın almasıyla şaşkına döndük. Ne kadar nefret etsek de Saddam'ın gidişine pişmanız" dedi. ABD'nin onun için bittiğini anlatan Ceburi, hâlâ gözdesi Amerikan motosikleti Harley Davidson'a benzin koyamayacak hale düştüğünü, günde en fazla dört saat elektrik verildiğini, yedi yakınının öldürüldüğünü kaydetti.
ABD Başkanı George W. Bush, Teksas'taki üste katıldığı Paskalya
ayininde dua ederken, Irak'ta hafta sonu 10 asker öldü. Mart 2003'ten beri ABD'nin kayıp bilançosu 3 bin 280'i buldu. (Dış Haberler)