Iraklı Sünnilere enerji müjdesi

Irak'ta bugüne dek güney ile kuzeydeki Şii ve Kürt bölgelerindeki özerklik arayışlarını besleyen petrol zenginliğinden yoksun olan ülkenin orta kesimleriyle batısındaki Sünni bölgesinin kaderi değişebilir.

BAĞDAT - Irak'ta bugüne dek güney ile kuzeydeki Şii ve Kürt bölgelerindeki özerklik arayışlarını besleyen petrol zenginliğinden yoksun olan ülkenin orta kesimleriyle batısındaki Sünni bölgesinin kaderi değişebilir. Suriye sınırından 20 km. ötede Sünnilerin yaşadığı Anbar, Ninova ve Bağdat bölgeleri civarında zengin petrol ve doğalgaz yatakları bulundu. Sünni petrolünün Irak'ta siyasi dengeleri yeniden şekillendireceği yorumu yapılıyor.
Tespih tanesi gibi uzanan yataklar
Irak Petrol Bakanlığı'nın rezervlerle ilgili yetkilisi Natık el Beyati, doğal kaynakların nasıl yönetileceği ve paylaşılacağı tartışmalarına paralel olarak, ülkenin varlıklarını yeniden tespit etmek amacıyla son iki yılda petrol arama, değerlendirme, teknik destek ve uzman eğitimi konusunda 40 yabancı şirketle 25'er milyon dolarlık anlaşmalar yaptıklarını ve sürpriz sonuçlar elde ettiklerini söyledi. Beyati'ye göre, başkent Bağdat'ın kuzeyi ve doğusunda ciddi petrol yataklarının yanı sıra batıda Ninova ve Anbar eyaletlerinde tespih taneleri gibi uzanan bir dizi doğalgaz yatağı bulundu. Bağdat'ın kuzeyindeki Taci'den başkentin güneydoğusuna uzanan bölgede 15 milyar dolarlık bir petrol rezervi tespit edildi. Bu, araştırmaların sürdüğü bölgelerden sadece biri.
Ninova ve Anbar'da ise yeni rezerv tahminine göre, yerin altında yaklaşık 28 milyar metreküp doğalgaz yatıyor. Doğalgazda özellikle Akkas sahasına yoğunlaşılıyor. Teorik olarak sadece Akkas'ta günlük 100 bin varil petrole eşdeğer doğalgaz çıkarmanın mümkün olduğu belirtiliyor. Akkas'daki rezervlerden biri kuzeyde Ninova vilayetinden güneyde Suudi Arabistan sınırına kadar uzanıyor.
Geçmişte Batılı uzmanlar Anbar vilayetinde 100 milyar metreküp petrol rezervi olabileceğini ileri sürüyordu. Şu anki tahminlere göre
Irak'ın kanıtlanmış toplam petrol rezervi 115 milyar varil civarında. Amerikan işgali öncesi ambargo altındaki Irak'ın günlük petrol üretimi 2.6 milyon varildi. Bu rakam 1979'da 3.7 milyon varile kadar çıkabiliyordu. Bugünse üretim 2.6 milyon varilin de altında.
Yeni bir ekonomik gelecek
Irak'ın batısındaki bu petrol ve doğalgaz rezervlerinin ne zaman kullanılabilir hale geleceği henüz bilinmezken, Akkas'a en yakın kentlerden biri olan Kaim'in belediye başkanı Farhan Farhan umutlarını, "Bu petrolü kullanabilirsek tüm Batı Irak'a yeter" sözleriyle dile getiriyor. Anbar bölgesindeki işgal güçlerinin komutanı Amerikalı Tuğgeneral John R. Allen de, "Bu, Sünnilere fosfat ve çimento
üretiminin dışında yeni bir ekonomik gelecek sunuyor" yorumunu yaptı.
(New York Times)