Iraklı umutlu, gözdesi Türkiye

Iraklı umutlu, gözdesi Türkiye
Iraklı umutlu, gözdesi Türkiye

Saddam?ın Baas rejiminin kamu hizmetlerinde yaygın olarak hizmet verdiği kadınlar işgal sonrasının yeni yönetiminde polisliğe üniforma altında hicapla dönüyor. FOTOĞRAF: REUTERS

Irak'ta altıncısı yapılan anket halkın gelecekten ilk kez umutlu olduğunu ortaya koydu. İşgal güçleri hâlâ sevilmezken, Türkiye'ye olumlu bakanların oranı yüzde 10'dan 35'e çıktı. Çoğunluk Kürtlerin ayrılığı ile Kerkük'ü almalarına karşı

ANKARA - BBC, ABC ve Türkiye’den KA Araştırma Hizmetleri’nin Irak’ta yaptığı bir anket, Iraklıların Mart 2003’teki ABD işgalinden beri ilk kez gelecekten umutlu olduklarını, işgalci güçlere olumsuz bakmayı sürdürürken Türkiye’ye olumlu bakanların oranında 25 puanlık artış ortaya konudu.
Altıncı kez yapılan, 17-25 Şubat’ta 18 vilayette 2 bin 228 Iraklı ile görüşülen, katılımcılara bazı ülkelerin olumlu, olumsuz ya da tarafsız nasıl bir rol oynadığı konusundaki düşünceleri de soruldu. ABD’nin rolü konusunda yüzde 64’ü olumsuz yüzde 18’i olumlu, Britanya rolü konusunda yüzde 59’u olumsuz yüzde 22’si olumlu görüş bildirdi. İran’ın rolünü olumlu bulanlar yüzde 68, olumsuz bulanlar yüzde 12 çıktı. Türkiye’ye olumlu bakanların oranı Şubat 2007-Mart 2009 arasında 25 puan artıp yüzde 10’dan 35’e yükselirken, olumsuz bakanların oranı yüzde 46’dan 30’a geriledi. 

‘Obama-Bush fark etmez’

ABD Başkanlığına George W. Bush yerine Barack Obama’nın geçmesinin fark yaratıp yaratmayacağı sorusunaysa halkın yüzde 35’i daha iyi, yüzde 38’i fark etmez, yüzde 19’u daha kötü cevabını verdi. ABD müdahalesini yanlış bulanların oranı da yüzde 56’ya yükselirken, doğru bulanların oranı yüzde 42’ye düştü. Iraklıların yüzde 85’i mevcut durumu çok iyi ya da oldukça iyi olarak niteliyor. Geçen yıl bu oran yüzde 62’ydi. Yüzde 52’li, tüm ülkede güvenliğin iyileştiğini düşünüyor. Oysa geçen yıl bu oran yüzde 16’ydı. Daha iyi olacağını düşünenlerin oranı 14 puan artarak yüzde 60’a yükseldi.
Çoğunluğun kuzeydeki Kürt yönetiminin Irak’tan ayrılması olasılığına karşı çıktığı görüldü. Kürtlerin yoğun yaşadığı vilayetlerin resmen ayrılmaya ve bağımsız bir idare oluşturmaya çalışıp çalışmayacakları sorusuna halkın yüzde 31’i bunu büyük, yüzde 27’si daha düşük olasılık gördüğü yanıtını verdi. Ayrılığa şiddetle karşı çıkanların oranı yüzde 48’i bulurken, nispeten karşı olanların oranı yüzde 27, şiddetle destekleyenlerin oranı yüzde 11 ve nispeten destekleyenlerin oranı yüzde 27’de kaldı. Kerkük’ün Kürt yönetimin bir parçası olup olmaması gerektiğine dair görüşü sorulan halkın yalnızca yüzde 20’si destek verirken, yüzde 78’lik gibi büyük bir oranda karşı çıkıldı. Güçlü bir lider ya da İslami devlete kıyasla tercih edilen model olarak demokrasiyi destekleyenlerin oranı 21 puan artıp yüzde 64’e ulaştı. Bağdat’a veda ziyaretinde Bush’a pabuç atan gazeteci Muntezar Zeydi’ye ‘kahraman’ diyenler yüzde 62, suçlu diyenler yüzde 24 çıktı. 

ABD, İranlı Ebabil vurdu

Bu arada ABD ordusu geçen ay Irak’ta bir İran insansız uçağını düşürdüğünü açıkladı. Buna göre Irak havasahasına ‘kasten giren’ Ebabil 3, 70 dakika izlendikten sonra Bağdat’ın 100 km kuzeydoğusunda jetlerle vuruldu. (aa, ap)