Iraklılar Hummer hastası

Iraklılar Hummer hastası
Iraklılar Hummer hastası

ABD ordusuyla Irak?a giren Hummer?lar Irak caddelerinin gözbebeği haline gelmiş.

BAĞDAT - ABD işgaliyle 20 binden fazla ‘Humvee’nin istilasına uğrayan Irak, işgalden yaka silkse de, kamyonla cip arası bu askeri araçların sivil versiyonu ‘Hummer’ı baş tacı etti. Ekonomik krizde üreticisi General Motors’un topu atmanın eşiğine gelmesinin sancısını çeken Hummer’ın ABD dışındaki en büyük satış bayii, ‘Oto Ticaretinin Sultanı’ adıyla Bağdat’ta faaliyet gösteriyor. Bayi sahibi Hilli kardeşler, “Büyük talep olacağını biliyorduk. Iraklılar bunları çok seviyor, çünkü gerçek bir güç simgesi” diyor.
Bu Bağdat’ta güvenliğin de işareti, çünkü eskiden direnişçiler yabancı görünümlü her şeye ateş açıyordu. Oysa Hilli kardeşler aylarca sıkışık Bağdat trafiğinde Hummer 3 (H3) ile turlayarak reklam yapmış. 10 günde birer taneden 20 tane H3 satmışlar. En çok kanarya sarısı ile ateş kırmızısı tutmuş. Alıcıların çoğunun Irak yetkilileri olması maaşlara yüksek zammın da işareti. 

‘Penis haseti’

Satın alamayanlar ABD askerlerini durdurup  fotoğrafını çekerek teselli buluyor. “Kimse işgali hatırlatmasından şikâyetçi değil. Iraklıların İran’ı küçümsemesinin simgelerinden Samand’ı kullanmaktan iyi” diyen Hilli’ye göre, cipe ilgi Arapça ‘hasad thukuri’, yani penis hasetinin de işareti: “Irak’ta sana sahip olduğun otomobile göre değer biçerler. Otomobilin yoksa değerin de yoktur. Hummer ise herkesin aracından büyük. Iraklılar Hummer’a o kadar takıntılı ki, bomba yüklü araç takıntısını bile geçti.” (NYT)