Iraklılar, lincin seyirci ve yayımcısı

Irak'ta bitmeyen intihar saldırıları, katliamlar, idamlar döngüsü cep telefonlarına kaydedilip internette yayımlanma furyasına dönüşürken, Yezidi bir kızla Müslüman bir delikanlının aşkı da bundan nasibini aldı.

BAĞDAT - Irak'ta bitmeyen intihar saldırıları, katliamlar, idamlar döngüsü cep telefonlarına kaydedilip internette yayımlanma furyasına dönüşürken, Yezidi bir kızla Müslüman bir delikanlının aşkı da bundan nasibini aldı. Yezidi kızın kendi ailesince taşlanıp tekmelenmek suretiyle öldürülmesinin görüntüleri internete düştü.
Musul'a 10 km mesafede Beşika köyünde yaşayan 17 yaşındaki Dua Halil Esved, 7 Nisan'da din değiştirerek Yezidileri aşağıladığı gerekçesiyle kardeşleri ve amcaları tarafından vahşice öldürülmüş. Cep telefonuyla çekilmiş katliam kaydı Jebar.Info adlı Kürtçe internet sitesinden yayımlandı. Yolda kanlar içinde yatan Esved, erkekler tarafından tekmelenirken ve başına beton parçaları ya da taşlar çarpılırken görülüyor. Kalabalık Esved'in evini basıp kızı dışarıya sürükleyip öldürünceye dek döverken, üniformalı polisler olup bitenleri seyrediyor.
Kırmızı eşofman ve siyah gecelik giyinmiş siyah saçlı Esved, dayak yerken elbiseleri parçalanıyor, siyah külodu ve bacakları gözüküyor. Saldırganlar üstünü örtüp dövmeye devam ediyor. Kız bir ara doğrulup elbiselerini toparlamaya çalışırken yüzüne atılan yumrukla yeniden yere seriliyor. Dakikalarca süren linçte Esved ne ağlıyor ne de direniyor. Seyircilerden bazısı vahşeti cep telefonlarına kaydederken bir kısmı da kurbana sayıp sövüyor. Saldırganlara 'dur' diyen çıkmıyor.
Bir Sünni grup ise, din değiştirdiğini düşündükleri müstakbel gelinin haberini duyar duymaz Yezidi toplumundan intikam almakta gecikmemiş. 23 Nisan'da bir otobüsten 23 Yezidi işçinin kaçırılıp öldürülmesinin buna misilleme olduğu belirtildi.
Yezidi emiri kınadı
Irak'taki Yezidi emiri ve Dünya Yezidi Ruhani Konseyi Başkanı Tahsin Said Ali cinayeti kınayıp, "Eski bir aşiret geleneğine uyarak kızı feci şekilde öldürdüler" dedi. Ali, Müslümanlara misilleme yapmamaları çağrısında bulundu. Kürt yönetimi, Bağdat'tan soruşturma talep edip "Dua'nın öldürülmesi ailesi ve Kürt toplumu için büyük trajedi. Bu dinsel, toplumsal ve ideolojik açıdan kabul edilemez bir suç" dedi. Dünyada çoğunluğu Kuzey Irak'ta yaşayan 500 bin Yezidi var. Başka toplumların şeytana tapanlar olarak gördüğü Yezidiler, çok kapalı bir toplum. Ne dışardan üye alıyor ne de içlerinden kopmaya göz yumuyorlar.