Irak'ta bir günde 200'e yakın ölü

Irak'ta şiddeti bitirmek amacıyla alınan önlemler işe yaramıyor. Dün sadece Bağdat'ta düzenlenen dört ayrı bombalı saldırıda 200'e yakın kişi öldü.

BAĞDAT - Irak'ın başkenti Bağdat dün düzenlenen saldırılarla en kanlı günlerinden birini yaşarken, ABD'nin kentte güvenliği sağlayabilmek için iki ay önce uygulamaya koyduğu güvenlik planı, bir hafta içinde ikinci büyük darbeyi yiyerek çöküşünü gözler önüne serdi. Geçen hafta Bağdat'ın en sıkı korunan bölgesi olan Yeşil Bölge'de meclis binasının intihar saldırısına hedef olmasının ardından dün de kentin dört ayrı noktasında düzenlenen saldırılarda en az 196 kişi öldü, 250 kişi de yaralandı.
Sadriye'ye ikinci saldırı
Saldırılar Şii Başbakan Nuri Maliki'nin 'yıl sonuna kadar bütün ülkenin güvenlik kontrolünü sağlayacaklarını' açıklamasından birkaç saat sonra geldi. En kanlı saldırı şubatta da bombaların hedefi olan Sadriye'deki pazaryerinde gerçekleşti. Pazaryerinde çalışan işçilerin arasında havaya uçan bomba yüklü araç en az 140 kişinin ölümüne, 148 kişinin de yaralanmasına neden oldu. İşçilerin şubatta 137 kişinin öldüğü saldırıda zarar gören dükkânların tamiri için çalıştıkları belirtildi. Saldırıdan kurtulan işçilerden 28 yaşındaki Salih Mustafa, saat 16.00'da paydos ettikten beş dakika sonra patlamanın gerçekleştiğini belirtip, "Yaralılara yardım etmek için koştum. Herkes panik içindeydi. Korkunç bir sahneydi" dedi. Saldırının ardından bölgede toplanan Iraklılar, 'Maliki istifa, güvenlik planı nerede?' sloganları attı.
Bu saldırıdan yaklaşık bir saat önce de Sadr semtinde bir Irak polis noktasına bomba yüklü bir araçla intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda beşi polis en az 41 kişi hayatını kaybederken, 76 kişi de yaralandı. Polis noktasında sıra bekleyen sekiz araç tamamen yanarken, gökyüzü siyah dumanlarla kaplandı. Daha önce Kerrada'da özel bir hastane yakınlarına park etmiş bir aracın patlaması sonucu 11 kişi öldü, 13 kişi de yaralandı. Patlama hastaneye ve çevredeki bazı binalara da zarar verdi. Dördüncü patlama ise Bağdat'ın merkezindeki Risafi bölgesinde meydana geldi. Bir minibüse yerleştirilen bombanın patlaması sonucu dört kişi öldü, altı kişi de yaralandı. (Reuters, afp, aa, bbc)