Irak'ta 'çuvalcı' Patraeus dönemi

ABD Başkanı George W. Bush'un 21 bin 500 takviye asker gönderip öncelikle Bağdat'ta güvenliği sağlamaya dayanan yeni planı uyarınca yapılan Irak'taki komuta değişikliği dün gerçekleşti.

BAĞDAT - ABD Başkanı George W. Bush'un 21 bin 500 takviye asker gönderip öncelikle Bağdat'ta güvenliği sağlamaya dayanan yeni planı uyarınca yapılan Irak'taki komuta değişikliği dün gerçekleşti. Planın başarıya ulaşıp ulaşmamasında kilit rol oynayacak olan 54 yaşındaki paraşütçü kökenli general David Petraeus, ABD ordusundaki en zor görevi, yani Irak'taki ABD güçlerinin komutasını, General George Casey'den devraldı. Daha fazla Amerikan askerinin zarar getireceğini belirten Casey'den farklı olarak Irak güçlerinin başarısızlığından ötürü Amerikan takviyesine inanan Patraeus, törende, takviyelerin acilen konuşlanmasını istedi. 'Görevinin zor olduğunu ama umutsuz olmadığını', 'başarısızlığın Irak'ta iç çatışmanın sürmesi anlamına geleceğini' dile getiren Patraeus, ABD ordusunda 'derin düşünmesi' ve ayaklanmalarla baş etmedeki uzmanlığıyla tanınıyor. Türkiye'de ise Süleymaniye'de Türk askerlerinin başına çuval geçirildiği dönemin Kuzey Irak komutanı olarak ayrı bir nama sahip.
Irak'ta Patraeus devrinin başlamasına koşut olarak üç ABD askeri öldürüldü, dördü yaralandı. Bağdat'taki bombalı saldırıda beş kişi öldü, güneyinde bir Şii ailesinin evine düzenlenen baskında anne, baba ve kızları öldürüldü. Direnişçiler üç haftada altı ABD helikopterini düşürmelerinin görüntülerini internette yayımlıyor.
ABD güçleri dokuz peşmerge öldürdü
ABD güçlerinin cuma Musul'da direnişçileri bombalarkan 'yanlışlıkla' dokuz peşmergeyi öldürdüğü ortaya çıktı. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin liderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği'nin muhafızları 'dost ateşi'ne kurban giderken, partililer çok şaşırdıklarını, Musul-Erbil yolundaki muhafız noktalarının ABD güçlerince iyi bilindiğini söyledi. ABD ordusu ise, "Uyarı ateşi açıp 'Silahlarınızı bırakın' dedik, düşmanca niyet gözlemleyince vurduk" açıklaması yaptı. (Dış Haberler)