Irak'ta geciken adım

Irak'taki Amerikan elçisi, ABD'nin güven-liği yayma ve direnişi kırmakta başarısız olduğu üç yıldan sonra geçici Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin silahlı direniş unsurlarıyla bağlantıya geçme çabası içinde olduğunu açıkladı.

Irak'taki Amerikan elçisi, ABD'nin güven-liği yayma ve direnişi kırmakta başarısız olduğu üç yıldan sonra geçici Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin silahlı direniş unsurlarıyla bağlantıya geçme çabası içinde olduğunu açıkladı. Talabani'nin Kahire'deki uzlaşma toplantısı sırasında zeminini hazırladığı bu adım gecikmeli de olsa doğru atılmış bir adımdır.
Bu adım ABD'nin gecikmeli de olsa aklın sesine kulak verdiğini gözler önüne seriyor. Ayrıca bu Washington'ın başta Sünni taife olmak üzere Irak sahasında etkili grupları görmezlikten gelerek yürütmeye çalıştığı siyasi başarısızlığın itirafıdır. Ki Halilzad, Sünnilerin katılımının gereğini kabul etti. Doğal olarak bu adımı, Amerika'nın erken çekilme planından ayırmak mümkün değil. Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Mufik El Rabi, 30 bin civarında Amerikan askerinin gelecek yılın başlarında Irak'ı terk edebileceğini söyleyerek çekilmeyi dün doğruladı. ABD'nin bütün herkesin siyasi çalışmaya katılımı ve direniş örgütleriyle diyaloğun açılması için yükselen seslere olumlu karşılık vermesi, yarının Irak'ın kurtuluşunun gerdanlığı olacaktır. Direnişin meşruluğunun itirafı, isteklerinin ciddiye alınması, Iraklıları mezhepçi veya partizan temelli ayırmalardan vazgeçilmesi de şarttır.
ABD'ye kontrol görevi
Irak, önümüzdeki yılın başında beklenen Amerikan çekilmesiyle yeni bir sürece girecek. Böylelikle Irak'ın önünde diyalog ve uzlaşı dışında gerçekçi bir tercih bulunmuyor. ABD, yeni Irak'ın inşası için bu diyaloğun idaresinde kontrol görevini mutlaka görmeli. Arap Birliği'nin katılımının ve genel sekreteri Amr Musa'nın görüşünün alınmasının, beklenen görüşme yolunda faydalı rolü olacaktır. (Katar gazetesi El Şark, başyazı, 30 Kasım 2005)