Irak'ta hem Sadr'a hem direnişçilere operasyon

ABD'nin takviye asker göndermesinin akabinde Irak'ta şiddet çığrından çıkarken, Amerikan ve Irak güçleri, radikal Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu ve Sünni direnişe karşı büyük bir operasyon yürütüyor.

BAĞDAT - ABD'nin takviye asker göndermesinin akabinde Irak'ta şiddet çığrından çıkarken, Amerikan ve Irak güçleri, radikal Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu ve Sünni direnişe karşı büyük bir operasyon yürütüyor.
ABD ordusu, son 45 günde Mehdi Ordusu'nu hedef alan 52 operasyonda 16'sı üst düzey lider en az 600 milisin esir alındığını açıkladı. ABD güçleri, geçen cuma da 60 bin savaşçısı olduğuna inanılan Sadr'ın sözcüsü Abdülhadi Darraci'yi esir almıştı. Sünni direnişçilere yönelik 42 operasyonda da 'hücre lideri' 33 kişinin yakalandığı duyuruldu. Dün ABD güçleri, Bağdat'ın Sünni mahallesi Ahmediye'de 'Kurt Operasyonu' adıyla direnişçi avına çıktı.
Operasyona dokuz helikopter desteğinde 50 askeri araç katıldı. ABD ordusu Hadise'deki operasyonunda ise üç asker kaybetti. Bağdat'ta BM Mülteciler Yüksek Komiserliği binasında kalan 15 Filistinli mülteci üniformlı kişilerce kaçırıldı.
'Bütün orduyu yolla'
Kaide'nin iki numaralı ismi Eyman Zevahiri ise ABD Başkanı George W. Bush'a internetten meydan okudu: "Neden sadece 20 bin asker? Neden 50 bin ya da 100 bin değil? Bilmiyor musun, Irak'ın köpeklerinin senin askerlerinin cesetlerinin parçalayıp yutmak için sabırsızca beklediğini? Tam tersi mücahitlerin elinde yok olmaları için bütün ordunu göndermelisin, böylelikle dünya senin kötülüklerinden kurtulmuş olur." (Dış Haberler)