Irak'ta kanlı saldırı: 135 ölü

Irak, dün en kanlı günlerinden birini yaşadı. Bağdat'ta bir pazaryerine bomba yüklü kamyonla düzenlenen intihar saldırısında en az 135 kişi öldü, 300'den fazla kişi de yaralandı.

BAĞDAT - Şiddetin bir türlü son bulmadığı Irak dün en kanlı günlerinden birini daha yaşadı. Başkent Bağdat'ta bir pazaryerine akşam saatlerinde bomba yüklü kamyonla düzenlenen intihar saldırısında en az 135 kişi öldü, 300'den fazla kişi de yaralandı.
Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Sadriya bölgesini hedef alan ve bir ton patlayıcı kullanıldığı tespit edilen saldırı, 2003'teki işgalden beri bir noktadan düzenlenen en kanlı saldırı oldu. Sebze taşıyan kamyonu kullanan intihar bombacısının, saldırıyı, pazaryerinin kalabalık olduğu bir saatte düzenlediği belirtildi. Patlamayla birlikte, birçok dükkân yerle bir olurken, çevredeki birkaç ev de çöktü. Ortalık kan gölüne dönerken, ölenlerin çoğunu kadın ve çocuklar oluşturdu. Saldırı sonrası bölgeyi kordona alan polis, 'ambulansla ikinci bir saldırı düzenleneceği' söylentisi nedeniyle sağlık ekiplerinin olay yerine geçişini bir süre durdurdu. Bu sırada saldırıdan kurtulanlar polisi taş yağmuruna tuttu. Yaralılar kamyonetler ve polis arabalarıyla taşındı. Yaralıları taşımak istemeyen bir polis ise çevredekiler tarafından dövüldü.
Hastane koridorları da yaralı yakınlarıyla doldu taşarken, bir yaralı patlamayı "Dükkânımdaydım. Büyük bir patlama oldu ve çatı üzerime çöktü. Gözümü açtığımda hastanedeydim" diye anlattı. Yüzü kanlar içindeki bir görgü tanığı ise, "Çok şiddetli bir patlama oldu. Bir araç havaya uçtu. Kendimi yerde buldum" diye konuştu.
Kerkük'te iki saatte yedi patlama
Kerkük de dün iki saat içinde art arda gelen yedi ayrı patlamayla sarsıldı. Saldırılarda Mesud Barzani'nin Kürdistan Demokratik Partisi ile Celal Talabani'nin Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin büroları hedef alınırken, toplam beş kişi öldü, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 37 kişi yaralandı. Bir petrol istasyonu ve bir kız okulunun da hedef seçildiği saldırılarda kullanılan patlayıcı miktarının az olması ve hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle can kaybı az oldu. Saldırının ardından, kentte sabaha dek sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Musul'da da polisle silahlı gruplar arasında çatışmalar çıkması üzerine sokağa çıkma yasağı getirildi. (bbc, afp)