Irak'ta kuzeyin yıldızı parlıyor

Irak'ta kuzeyin yıldızı parlıyor
Irak'ta kuzeyin yıldızı parlıyor

Erbil, Zaho ve Dohuk gibi kentlerde modern alışveriş merkezlerinin yanı sıra otantik pazarlar da eksik değil. FOTOĞRAF: AA

ABD ordusunun çekilme düğmesine bastığı Irak'ın kuzeyi, ambargo ve savaşla geçen yılların ardından petrol geliriyle kalkınıyor. Her yer şantiye, dikkatler Türkiye'de

ERBİL/BAĞDAT - ABD ordusunun Irak kent ve kasabalarında kontrolü Irak güçlerine devrettiği gün Kerkük’te patlayan bombalar herkese korku salsa da ambargo ve savaşla geçen uzun yılların ardından Kürt Bölgesel Yönetimi’nin hükmettiği ülkenin kuzeyi petrol gelirleri sayesinde modern bir görünüme kavuşuyor. AA muhabiri Aykut Ünlüpınar’ın Erbil, Zaho ve Dohuk izlenimlerine göre Türkiye’de 100-300 bin TL’ye satılan arazi araçları sokaklarda dolaşırken, her köşe başında bir şantiye göze çarpıyor. Artan yatırımlar 50 bin işçiyi bölgeye çekerken, özellikle Bangladeş, Hindistan, Pakistan ve Endonezya’dan gelen ve çok iyi Kürtçe konuşan işçiler aylık 300 dolara çalışıyor. Yabancı yatırımcılar sayesinde Dohuk ve Erbil’de 5 yıldızlı otel sayısı 10’u geçmiş.

Eğitim ve sağlık ücretsiz
Yeni göreve başlayan bir memur 300 dolar alırken, uzmanlık ve kıdemine göre maaşlar 2 bin dolara çıkabiliyor. Sosyal güvenlik sistemi olmasa da halk devlet hastanesinde kimlik gösterip ücretsiz tedavi görüyor. Zengin-fakir ayırımı olmadan ailelere fert başına ayda 3 kilo pirinç, 2 kilo şeker, 3 kilo yağ ve 40 litre benzin hibe ediliyor. Ortalama 250 metrekarelik evin elektrik ve su gideri 3 dolar. Eğitimin ücretsiz olduğu bölgede Selahaddin, Dohuk ve Süleymaniye’de üç üniversite var. Sınıra yakın noktalarda litresi 46 sent olan petrolün fiyatı güneyde 37 cente düşüyor.
Bir dönemler çadır yada dağlarda yaşamak zorunda kalan halk, artan gelirle evlerini Türkiye’den ithal özel taş ve mermerlerle inşa edip, el emeği süs eşyalar ve lüks mobilyayla donatıyor. Modern alışveriş merkezleri ve her türlü teknolojik cihazın yarı fiyatına satıldığı lüks mağazaların yanı sıra otantik çarşılara rastlamak mümkün. Lüks otomobillerin 30-50 bin dolara satıldığı bölgede savaş öncesi 30 binin altında olan araç sayısı 400 bini bulmuş. Araç yoğunluğuna paralel trafik cezaları çok ağır. Kırmızı ışıkta geçmek cinayetle eşdeğer. Özellikle genç nüfus arasında yerel giysiler yerini Batılı tarza bırakırken trafikte kadın polislere rastlamak mümkün.
Bölgede yayın yapan televizyon sayısı 10’u geçerken, cesur pozların verildiği yerel klipler gösteriliyor. Yerel televizyonların ardından ikinci sırada Türk yayınları geliyor. Özellikle Türk haber kanalları ilgi çekerken, çarşı esnafı izdivaç programlarını kaçırmıyor. (aa)