'Irak'ta ölüm ilahi ceza' diyen kiliseye ağır tazminat

ABD askerlerinin Irak'taki ölümlerinin Amerika'da eşcinsellere gösterilen hoşgörüye verilen 'ilahi ceza olduğu' iddiasındaki aşırı evanjelikler, bu kez baltayı taşa vurdu.

BALTIMORE - ABD askerlerinin Irak'taki ölümlerinin Amerika'da eşcinsellere gösterilen hoşgörüye verilen 'ilahi ceza olduğu' iddiasındaki aşırı evanjelikler, bu kez baltayı taşa vurdu. Irak ve Afganistan'da ölen askerlerin cenazelerini eşcinsellik karşıtı gösterilere çevirmeyi âdet edinen Westboro Baptist Kilisesi, geçen yıl oğlunun cenazesi böyle bir gösteriyle sabote edilen bir baba tarafından açılan davada 10.9 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm edildi. Ancak anayasanın birinci maddesiyle güvence altına alınan ifade ve din özgürlüğü hakkını kullandığını savunan kilise, temziye gideceğini ve gösterileri sürdüreceğini belirtti.
Mahremiyeti ihlal
Pek çok eyaletin asker cenazelerinde gösterisi düzenlenmesini yasaklayan kararlar çıkarmak zorunda bırakan kilise, geçen yıl Irak'ta ölen deniz piyadesi Matthew Snyder'ın cenazesini ailesine zehir etmişti. Baba Albert Snyder, törenin mahremiyetini ihlal ettiğini ve 20 yaşındaki oğlunun anısını kirletti şikâyetiyle Baltimore mahkemesine başvurdu. Mahkeme dün açıkladığı kararda kiliseyi, 'manevi çöküntüye yol açmak' ve 'mahremiyeti ihlal'den tazminata mahkûm etti. Synder'in avukatının kiliseye 'Nefret gösterinizi bir daha Maryland'e getirmeyin' mesajı veren bir miktar talep etmesi üzerine tazminat 10.9 milyon dolar belirlendi. Gözyaşına boğulan Synder, "Umarım bu onları başka ailelere aynı şeyi yapmaktan vazgeçirmeye yeterli olur. Bu, parayla ilgili değil, onları durdurmakla ilgili" dedi.
Ama 76 yaşındaki Fred Phelps'in yönettiği, çoğu akrabalarından oluşan 75 üyesi olan ve serveti 1 milyon doları bile bulmayan kilise, hizaya gireceğe benzemiyor. Dün mahkeme önünde de gösteri yapan kilise üyeleri, 'Tanrı sizin düşmanınızdır', 'Tanrı eşcinsellerden nefret ediyor', 'Daha fazla çocuğun ölmesi için dua edin' pankartları açtı. Grup, 'Tanrı Amerika'yı korusun' marşını 'Tanrı Amerika'dan nefret ediyor' diye söyledi. (ap, bbc, afp)