Irak'ta otomobil uçar, scooter kayar

Irak'ın başkenti Bağdat'ta kontrol noktaları hayatı çekilmez kılarken, Iraklılar hızlı erişmenin yolunu buldu: Mini motosiklet, öteki adıyla motorlu scooter.

BAĞDAT - Irak'ın başkenti Bağdat'ta kontrol noktaları hayatı çekilmez kılarken, Iraklılar hızlı erişmenin yolunu buldu: Mini motosiklet, öteki adıyla motorlu scooter. Kontrol noktalarında askerlerin normal araçlar gibi intihar eylemcisi olabilecekleri şüphesiyle fazla durdurmadığı ve trafikte rahat kaçan Çin malı Yomaha, Mucati Classic ve Supen Yanaha Helix modeller peynir ekmek gibi satılıyor. Kısa sürede on binlerce Bağdatlı 750-850 dolara satılan scooter sahibi oldu. 18 ay önce scooter dükkânı açan Safa Mustafa, hem satıcı hem alıcı sayısında patlama olduğunu söylüyor. Hatta scooter sayısının 1 milyonu bulduğunu söylüyor.
Scooter'ı en çok ülkeyi terk edip yeniden dönenler tercih ediyor. Çünkü çoğu giderken otomobillerini satmış. Bu insanlar yeni otomobile 20-30 bin dolar verip başa bela almaktansa ucuz ve pratik scooter'ı tercih ediyor. Eğlencesi de cabası. 35 yaşındaki Hatkan Cavid, "Saçlarım uçuyor. Üzerinde kendimi mutlu hissediyorum. Trafikte arabaların arasından dolanıp kaldırımlardan gidiyorum. Ben kaçarken sürücüler dişlerini gıcırdatıyor" diyor. (NY Times)