Irak'ta petrol yasa tasarısı meclise geldi

Irak'ta toplam gelirlerin yüzde 17'sini kuzeydeki Kürt yönetimine veren 'mali kaynaklar yasa tasarısı'ndaki uzlaşının ardından ülkeyi 'parçalama potansiyeli' taşıyan 'petrol yasa tasarısı'yla ilgili düğüm çözülüyor.

BAĞDAT - Irak'ta toplam gelirlerin yüzde 17'sini kuzeydeki Kürt yönetimine veren 'mali kaynaklar yasa tasarısı'ndaki uzlaşının ardından ülkeyi 'parçalama potansiyeli' taşıyan 'petrol yasa tasarısı'yla ilgili düğüm çözülüyor. 'Üretim ortaklığı' formülüyle petrol rezervlerini yabancı şirketlere açan tasarı, dün kabinede onaylanıp meclise yollandı. Tasarı bugün tartışılmaya başlanıyor.
Şubatta onaylanan ilk taslak, Şiilerin, kuzeydeki petrol rezervleri üzerinde Kürt tekelini kıran bazı ekleriyle çıkmaza girmişti. Kürtler, kuzeydeki kaynakların kontrolü ve yabancı firmalarla sözleşme imzalama imtiyazında ısrarlıydı. Tasarı, yabancılarla yapılacak anlaşmalara onay yetkisini 'Petrol ve Doğalgaz Konseyi'ne verirken, tüm petrol yataklarındaki kontrolün kurulacak Irak Ulusal Şirketinde olmasını öngörüyordu. Kürtler, 21 Haziran'da 'mali kaynaklar yasası'yla merkez bankasından ülke gelirlerinin yüzde 17'sinin her ay otomatik olarak Kürt yönetiminin hesabına aktarılması garantisi koparınca, petrol yasasında uzlaşma sinyali vermişti.
Sünniler kaygılı
Başbakanlık sözcüsü Ali Dabbağ, petrol politikasını oluşturup bütün anlaşmaları onaylayacak Petrol ve Doğalgaz Konseyi'nin kurulacağını söyledi. Buna göre, Kürt bölgesi ve vilayetlere petrol şirketleriyle anlaşma yapma hakkı tanınıyor, ama merkezi hükümet konsey aracılığıyla anlaşmalara onay yetkisini elde tutuyor. Konsey petrol üreten bölgeler, başbakanlık ve petrol bakanlığı temsilcileri ile bağımsız uzmanlardan oluşacak. Dabbağ, Sünnilerin itirazıyla tasarıda bazı değişiklikler yapıldığını da belirtti. Ancak Kürtlerin yasayı beklemeden yabancı şirketlerle yaptığı anlaşmaların akıbeti ile petrol Kürt ve Şii bölgelerinde olduğundan gelir dağılımında adaletsizlik kaygısı taşıyan Sünnilerin tavrı henüz meçhul. 115 milyar dolar petrol rezervi olan Irak'ın gelirinin yüzde 93'ü petrolden. İşgal nedeniyle günlük üretim 3.5 milyondan 2 milyon varile düştü. (Dış Haberler)